W jesienne, słoneczne, październikowe popołudnie grupa członków Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego wraz z sympatykami naszego Towarzystwa wybrała się na wycieczkę krajoznawczą „Wąsowo inaczej”, której celem było poznanie regionu położonego „tuż za miedzą”.
Z Mieczysławem Janasem – niezwykle sympatycznym przewodnikiem, znającym w szczegółach historię okolic, pasjonatem – regionalistą i członkiem NTK, ruszyliśmy w kierunku Wąsowa. Najpierw odwiedziliśmy skansen pszczelarsko-rolniczy przy domu nieżyjącego już Alfonsa Rogala, po którym oprowadził nas jego syn. Na zewnątrz obejrzeliśmy dawne narzędzia rolnicze, stare ule, świątki czy kapliczki. Wewnątrz – mnóstwo przedmiotów związanych z pszczelarstwem, np. stare miodarki sprzed 200.lat, a także przedmioty codziennego użytku, do których Alfons Rogal docierał samodzielnie lub były mu ofiarowane przez okolicznych mieszkańców. W oddzielnym pomieszczeniu znajduje się herbaciarnia, w której właściciel podawał odwiedzającym jego skansen herbatkę z miodem z własnej pasieki. Pozostał tam stół, kubeczki (jakby czekające na napełnienie herbatą), a przede wszystkim księga pamiątkowa, do której oczywiście się wpisaliśmy. Szkoda, że potomkowie rodziny nie mają możliwości kontynuowania pasji pana Alfonsa Rogala.
Dalej droga wiodła w miejsce, gdzie urodził się i mieszkał Jan Rożek – dowódca kompanii wąsowskiej uczestniczącej w powstaniu wielkopolskim. Informuje o tym tablica, choć domu już nie ma. W przypałacowym parku obejrzeliśmy kaplicę, niestety otwieraną tylko na życzenie nowożeńców w dniu ślubu. Zachwycił nas, rosnący tuż obok kaplicy, około 200.letni cis, a także ulica Lipowa z urokliwymi budynkami. Stąd udaliśmy się drogą w kierunku Wytomyśla, gdzie na rozległym terenie w latach 1941-1942 znajdował się niemiecki obóz pracy przymusowej dla polskich Żydów, zatrudnionych przy budowie autostrady. Informuje o tym pamiątkowa tablica ustawiona staraniem Mieczysława Janasa, naszego przewodnika, który zadziwił nas swoją wiedzą, pasją i działaniami podejmowanymi na rzecz ocalenia historii swojej małej Ojczyzny. Serdecznie Mu za wszystko dziękujemy.
Tekst: Maria Tyszkowska
Zdjęcia: Wojciech Teleszyński