Laureaci

FILAR KULTURY 2023

Ryszard Pozdrowicz – FILAR  KULTURY 2023 w kategorii twórca kultury za  całokształt pracy twórczej

Malarz i rzeźbiarz, nazywany czasem od koloru munduru, który nosił w okresie swej zawodowej aktywności –  „błękitnym” artystą, mieszka i tworzy w Nowym Tomyślu. Twórczością artystyczną zajmuje się od 1974 roku, a Jego dorobek obejmuje dziś ok. 50 rzeźb, 1150 obrazów olejnych, serie grafik i akwarel oraz prac wykonanych w innych technikach malarskich. Jest członkiem Związku Polskich Twórców Sztuki, Stowarzyszenia „Silesia Tak- Art” w Tychach, Związku Artystów Plastyków Oddział w Poznaniu oraz członkiem – założycielem Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W minionych latach należał także do Podkarpackiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich i Klubu „Pasja” w Szczecinie.

Choć wypowiada się w różnych technikach plastycznych, w swojej pracy twórczej preferuje ludową rzeźbę w drewnie oraz realistyczne malarstwo olejne. Tematami jego prac malarskich są najczęściej: pejzaże, kwiaty, postacie aniołów, stare chałupy i dwory.

Ryszard Pozdrowicz uczestniczył  w 97 malarskich plenerach krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju i poza jego granicami, m. in.: w  Muzeum Narodowym Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego i w  Sali Marmurowej Teatru Wielkiego w Warszawie, pod Sukiennicami i w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, w galerii Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na Zamku w Opolu i Szamotułach, w Centrum Kultury „Zamek”, w Urzędzie Wojewódzkim, w galeriach „Fotoplastykon”, „Green Way” i „Na Strychu” – w Poznaniu, w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, w Ratuszu w Kołobrzegu i Rzeszowie, w Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich oraz w Muzeum i Domu Kultury w Czarnkowie, w Domach Kultury w Sławnie, Prudniku, Lesznie, Polańczyku, Goleniowie, Świdwinie, Wołominie, Wolsztynie, Grodzisku Wlkp., Poznaniu, Choszcznie, Myszkowie, Przeciszowie i Mielnie, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, w bibliotekach w Miedzichowie i Kudowie Zdroju, w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, a także w Biesenthal (Niemcy) i Kaliningradzie (Rosja). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych, w kościołach i wielu instytucjach w Polsce, ale także w Japonii, USA, Francji, Holandii, Portugalii, Anglii,  Ukrainie, Niemczech,  Stanach Zjednoczonych i na Cyprze.

Za działalność artystyczną odznaczony został w 2001 roku medalem „Błękitnego Gryfa”, przyznanym za szczególny wkład w rozwój oraz upowszechnianie kultury i sztuki w województwie zachodniopomorskim, a  w 2017 roku srebrnym medalem „Labor Omnia Vincit”, przyznawanym przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego w Poznaniu za krzewienie idei pracy organicznej. W 2018 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny malarstwa.

Swoim artystycznym talentem chętnie dzieli się z innymi, m. in. prowadząc warsztaty plastyczne z dziećmi,  np.  w ramach zajęć organizowanych przez Ośrodek Wspierania Rodziny  „Caritas” w Korytowie k. Choszczna, Parafię pw. św. Andrzeja w Poznaniu (2007r.), nowotomyskie przedszkola i szkoły, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu i Szkołę Podstawową nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp. Swoimi pracami wspierał i wspiera akcje charytatywne.

Kapela „Zza Winkla” – FILAR  KULTURY 2023 w kategoriach twórca i animator kultury za całokształt pracy twórczej oraz niestrudzoną działalność w zakresie animacji kultury

Obecna od  1980 roku na estradach Polski i Europy, Kapela „Zza Winkla” jest niezaprzeczalnym ambasadorem folkloru miejskiego. Kultywuje tradycję i popularyzuje gwarę wielkopolską, według obranej przed laty zasady – aby nic nie uszczknąć z bogatej schedy odziedziczonej po przodkach, wyzwolić dumę z przynależności do naszej małej Ojczyzny i przekazać jej kulturowe dziedzictwo następnym pokoleniom.   Powstała z inicjatywy Bogdana Górnego – wieloletniego lidera kapeli i bębnisty, pomysłodawcy i inicjatora większości jej artystycznych zamierzeń i działań animacyjnych.

Od 1982 roku  Kapela „Zza Winkla” współpracuje z Lechem Konopińskim.  Ten znakomity satyryk i znawca folkloru Wielkopolski jest autorem tekstów piosenek Kapeli „Zza Winkla” do muzyki poznańskich kompozytorów: Andrzeja Borowskiego, Henryka Kuczyńskiego, Piotra Żurowskiego, Mariusza Matuszewskiego i Waldemara Klebana.  W latach dziewięćdziesiątych XX wieku nawiązała współpracę z Juliuszem Kublem – autorem tekstów, twórcą Starego Marycha, a później także  z innymi twórcami środowiska poznańskiego – poetką Teresą Tomsią i śpiewającym poetą Grzegorzem Tomczakiem. Od samego początku Kapela wykonuje kompozycje własne – m. in. z tekstami byłego członka Kapeli, jej wieloletniego konferansjera i wokalisty Andrzeja Bobkiewicza i muzyką Józefa Kowalonka, jej obecnego akordeonisty.

Przez ponad 40 lat działalności zespół dał się poznać w wielu krajach, m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Słowacji, Grecji, na Litwie, w Czechach i – oczywiście w całej Polsce. Łącznie zagrał ponad 2700 koncertów, wydał 8 płyt („Z babą nie wygrasz” – 1985, „Zabawa na całego” – 1990, „Bana do Poznania” – 1994, „Ćwiartka na głowę , czyli co złego, to nie my!” – 2005, „Na szagę bez Pyrlandię” – 2015, „Jasną nutą o Powstaniu Wielopolskim” – 2018, „Brawyndy styndy” czyli śpiewomy i gromy po naszymu – 2021, Takie zawinklowe granie – 2022), kilka singli, nagrał kilkanaście teledysków, opracował kilka programów estradowych i wystąpił w kilkudziesięciu programach telewizyjnych i radiowych. We współpracy  z  Lechem Konopińskim zrealizował  projekt edukacyjny   „Od przedszkola do korbola”, popularyzujący wielkopolską tradycję i gwarę wśród najmłodszych.

Na stałe do nowotomyskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych wszedł, zainicjowany w 2005 roku przez Bogdana Górnego i ówczesnych członków Kapeli, Festiwal Folkloru Miejskiego „Pitolinie we wiklinie”, od 2017 roku, również z inicjatywy Bogdana Górnego, dedykowany pamięci współzałożyciela i członka Kapeli, niezapomnianego gawędziarza Andrzeja Bobkiewicza.  Podczas cyklicznie organizowanych  festiwali nowotomyślanie i przybywający do naszego miasta goście podziwiać mogą kunszt artystyczny kapel podwórkowych  przybywających z Polski i z zagranicy.

Nowotomyska Kapela „Zza Winkla” jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali oraz przeglądów kapel podwórkowych i folkloru miejskiego. Ma w swoim dorobku znaczące medale i odznaczenia, a wśród nich: tytuły „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego” (2004),  „Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl”  (2005), Certyfikat „Najlepsze w Polsce” (2005), odznaczenia indywidualne „Zasłużony Działacz Kultury”, przyznane poszczególnym członkom Kapeli (2005), nagrody jubileuszowe i nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2011, 2020), Nagrodę im. Stanisława Strugarka – za popularyzacją gwary poznańskiej (2013), srebrny medal LABOR OMNIA VINCIT – za krzewienie idei pracy organicznej, przyznany wszystkim członkom Kapeli i Statuetkę „Hipolita” – za kultywowanie gwary poznańskiej i promowanie Wielkopolski na terenie Polski i Europy (2015), Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2020) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2021).

O Kapeli „Zza Winkla” trudno powiedzieć, że jest wyłącznie kapelą. Muzycy prezentują rodzaj małego teatru, w którym jest miejsce na skecze, żarty, humor sytuacyjny, dialogi, dowcipy okolicznościowe, a nade wszystko jest dobra muzyka i wielkopolska gwara. Wszystko to sprawia, że zespół istnieje już tyle lat i z powodzeniem koncertuje na estradach krajowych i zagranicznych.

Przez lata przewinęła się przez nią spora grupa utalentowanych muzyków. Jej skład  obecnie tworzą: Włodzimierz Ciesielczak (jedyny członek z pierwszego składu Kapeli), Krzysztof Goździk, Karol Hołod, Józef Kowalonek, Artur Markiewicz. Gościnnie występują z nią gawędziarki Sylwia Prętka i Zofia Dragan, a w roli konferansjera Miłosz Markiewicz.

Phoenix Contact Wielkopolska – FILAR  KULTURY 2023 w kategorii mecenas kultury za wspieranie instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego 

Oferująca innowacyjne produkty i rozwiązania związane z techniką połączeń, elektroniką i automatyką przemysłową, Firma Phoenix Contact Wielkopolska ma za sobą niemal 30 lat działalności na rynku polskim. Z niewielkiej firmy o profilu manufakturowym przekształciła się w nowoczesny zakład produkcyjno-technologiczny, stale rozwijający swoją działalność. W swoich trzech oddziałach w Polsce: w Nowym Tomyślu (zakład główny), Tarnobrzegu i Poznaniu zatrudnia ponad 3400 osób i jest jednym z największych pracodawców w naszym regionie.

Firma Phoenix Contact Wielkopolska od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Nowego Tomyśla i wspiera wydarzenia kulturalne, zwłaszcza te organizowane  przez Nowotomyski Ośrodek Kultury: Ogólnopolski Big Band Festiwal, Turnieje Wsi oraz wydarzenia organizowane przez Wiejskie Domy Kultury w Bukowcu i Borui Kościelnej.

Od samego początku swej działalności na terenie naszego miasta, jest jednym z głównych sponsorów największej nowotomyskiej imprezy plenerowej, czyli Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego. W ostatnich latach, oprócz wsparcia finansowego, firma zaangażowała się we współtworzenie programu Jarmarku, aranżując Strefę Dobrej Energii Phoenix Contact Wielkopolska – ekologiczny, edukacyjny namiot, w którym zagwarantowała atrakcje dla całych rodzin.

Uznanie budzi fakt, że firma Phoenix Contact Wielkopolska  jest sprzymierzeńcem  wielu akcji charytatywnych (w tym Szlachetnej Paczki) organizowanych na terenie naszego miasta, wydarzeń sportowych i działań proekologicznych.
Firma bardzo aktywnie wspierała Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, który działał w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Współuczestniczyła w zbiórce darów, żywności i sprzętu, które przekazano uchodźcom i wysłano na front. Sfinansowała ponad 120 paczek świątecznych dla dzieci z Ukrainy, a dzięki udzielonemu przez nią dofinansowaniu najmłodsi uchodźcy mogli skorzystać z zajęć kreatywnych i kulturalnych, organizowanych w Nowotomyskim Ośrodku Kultury.

Dzięki docenianiu roli kultury, nie tylko w środowisku lokalnym, rozumieniu potrzeb kulturalnych pracowników,  otwartości i przychylności Firmy, dofinansowującej  zakup biletów, pracownicy Phoenix Contact Wielkopolska często uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, a z czasem stają się także aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego.

Firma Phoenix Contact Wielkopolska to aktywny współtwórca wydarzeń kulturalnych, życzliwy i niezawodny partner,  przyjaciel nowotomyskiej kultury.

FILAR KULTURY 2022

Wiesława Ptaszyk- FILAR  KULTURY 2022 w kategorii twórca kultury za  całokształt pracy twórczej

Poetka, pisarka, absolwentka Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielka historii z wieloletnim stażem, od wielu lat nowotomyślanka, dzieciństwo spędziła w poolęderskiej Cichej Górze. Członkini Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich, Gdańskiego Klubu Poetów i Związku Pisarzy ze Wsi. Od 2016 roku związana z Forum Literackim „Ogród Ciszy”. 

Jej debiut czytany miał miejsce w lutym 2014 roku na Nowotomyskim Piętrze Wyrazów Literackich w nowotomyskiej bibliotece publicznej. Swoje wiersze publikowała potem w antologiach: „Ogrodowe spojrzenia” (2018) i „Ogrodowe spotkania” (2020).  Jej debiutancki tomik pt. „Gdzie powraca moje słowo” (2019) został nominowany do ORFEUSZA – Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom 2020 roku. Pasjonuje się fotografią i genealogią. Jest autorką opowieści o swoich przodkach po mieczu – „Jaśki. Wspomnienia o rodzinie Przybylskich z Bukowca”, wydanej w formie książkowej i o przodkach po kądzieli  -„Moi przodkowie. Rodziny Wawrockich i Pazgratów”, opublikowanej na łamach „Przeglądu Nowotomyskiego”. Jedno z jej opowiadań znalazło się w antologii „Kwiatki polskie”, obok prozy twórców tej miary co Wiedemann i Bożek.

W poetyckiej twórczości chętnie wraca do swoich chłopskich korzeni. Drugi, dedykowany Mamie, tomik poetycki „Przenikanie” (2021) – jak pisze jedna z jego recenzentek (Janina Górecka w „Ogrodzie Ciszy”) – mógłby stanowić epilog do „Chłopów” Reymonta albo innej powieści, a może powinien być rodzajem interpretacji malarstwa Chełmońskiego. Zarówno oba tomiki wierszy Wiesławy Ptaszyk, jak i pamiętnikarsko-biograficzna książka „Jaśki. (…)”, ściśle odnoszą się do losów jej rodziny, związanych z naszą Małą Ojczyzną i świadczą o jej autentycznym umiłowaniu, a swoje chłopskie korzenie – jak pisze inna z recenzentek – traktuje jako powód do dumy i źródło mądrości. W wielu swoich wierszach Poetka oddaje głos swoim przodkom. Poezja Wiesławy Ptaszyk jest pełna ich obecności, ich opowieści o codziennym życiu na wsi, pełna wyraźnie nakreślonych obrazów. Ale wbrew pozorom nie jest to poezja oczywista do interpretacji. Przenikają ją również „szepty i sekrety” budujące klimat niedopowiedzenia, tajemnicy. (…) Wiesława Ptaszyk swoim najnowszy tomem „Przenikanie” potwierdziła, że o Rzeczypospolitej chłopskiej można opowiadać językiem nieoczywistym. Potwierdziła również swój literacki kunszt stwarzający pole do  interpretacji jej wierszy. (Z recenzji Agnieszki Kostuch w „Przewodniku Katolickim”)

Jest laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich, m. in. X Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego „Strojne w biel” (luty 2021) i Bieszczadzkiego Turnieju Jednego Wiersza im. Ryszarda Szocińskiego „O żurawie pióro” (październik 2021). Uznanie zyskują także jej fotografie przyrodnicze prezentowane wielokrotnie podczas wystaw w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu – w ramach wystaw indywidualnych: „Zatrzymane w kadrze” (maj 2014), „Popatrz” (marzec 2018) i wystaw pokonkursowych: „Foto-Wiklina” (listopad 2015), „Okiem kobiety” (marzec 2020), „Tu i teraz… stąd jestem” (marzec 2021); nagrodzone w Turniejach Jednej Fotografii „O jesienny wrzos” (2021) i „Strojne w biel” (2022) i ilustrujące tomik poetycki Lili Heleny Metryki „Gdzie wzrastają flowerotyki” (Lublin 2021).

Bogusław Nawrot – FILAR  KULTURY 2022 w kategorii animator kultury za   niestrudzoną działalność w zakresie animacji kultury

Kupiec, społecznik, radny Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu czterech kadencji, obecnie przewodniczący Komisji Obszarów Wiejskich, Rolnictwa i Ochrony Środowiska,  odznaczony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Odznaką Honorową   „Zasłużony dla rolnictwa”, od 20 lat nieprzerwanie sołtys podnowotomyskiego Przyłęku,  w rocznicę 300 – lecia powstania wsi wyróżniony tytułem „Zasłużony dla miasta i gminy Nowy Tomyśl”, inicjator powołanego w 2016 roku stowarzyszenia „Nasz Przyłęk” zrzeszającego  mieszkańców tej wsi.

„Super Sołtys” powiatu nowotomyskiego w 2016 roku i laureat II miejsca w Wielkopolsce w tym plebiscycie,  przygodę z pracą społeczną na rzecz wsi rozpoczął  w latach 90. minionego stulecia jako aktywny członek Rady Sołeckiej. Już wtedy dał się mieszkańcom poznać jako skuteczny aktywista, m.in. stojąc na czele komitetów telefonizacji, a później wodociągowania wsi.  Jego charyzma i otwartość wyzwalają u wielu mieszkańców wsi chęć do wspólnego działania i sprawiają, że  w inicjowane  przez sołtysa Nawrota przedsięwzięcia angażuje się coraz więcej osób.  W ten sposób możliwa była pomyślna realizacja kolejnych nie tylko społecznych, ale i kulturalnych projektów. A lista wspólnych sukcesów jest długa…  Wieś posiada swoje centrum kulturalno-integracyjne, którym są: odnowiona i zmodernizowana świetlica wiejska z zapleczem kuchennym i otaczający ją teren rekreacyjny, w tym  sąsiadujący z nią – wybudowany w czynie społecznym, wysiłkiem mieszkańców, sympatyków i miejscowych firm – wigwam i  plac zabaw dla dzieci, boiska do piłki siatkowej i piłki nożnej oraz siłownia zewnętrzna.  Jest ono dziś  miejscem rekreacji i odpoczynku, ale i imprez integrujących mieszkańców wsi  i umożliwiających im udział w życiu kulturalnym.   Co roku Sołtys wraz z Radą Sołecką i Kołem Gospodyń Wiejskich organizuje, zainicjowane w 2004 roku wielkim festynem z okazji 300-lecia wsi, pikniki integracyjne z bogatym programem kulturalnym i sportowym. Z roku na rok   cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców Przyłęku, ale również Nowego Tomyśla i okolic. W przyłękowskim wigwamie co roku 15 sierpnia odbywają się także, zainicjowane przez sołtysa Nawrota, biesiady z udziałem seniorów. W okresie pandemii zapoczątkowano świąteczną akcję odwiedzin osób samotnych i seniorów z tradycyjnym opłatkiem i świątecznym piernikiem.

Za sprawą starań Bogusława Nawrota wieś zrealizowała także szereg zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Były to: budowa wiaty biesiadnej przy wigwamie, siłownia zewnętrzna, ogrodzenie boiska i terenu, place zabaw i  wigwam oraz zakup piłkochwytów. Postawiono mocno na bezpieczeństwo mieszkańców, pozyskując środki finansowe z Lokalnej Grupy Działania KOLD i zakupiono dla wszystkich kamizelki odblaskowe, na których – obok herbu wsi – nadrukowane zostało  hasło, które zwyciężyło w ogłoszonym wcześniej konkursie. Jednym z ostatnich wspólnych przedsięwzięć mieszkańców Przyłęku pod wodzą sołtysa Nawrota jest zrealizowany latem 2021, w ścisłej współpracy ze stowarzyszeniem „Nasz Przyłęk”, projekt „Rodzina silna drużyna”, na który złożyły się m.in. profesjonalny spektakl teatralny „Działka” z udziałem aktorów scen warszawskich, który wystawiony został w wiejskim wigwamie, cykl warsztatów rozwojowych dla rodziców i piknik „Rodzina uśmiechem malowana”, podczas którego rodzice ze swoimi pociechami mogli integrować się przez wspólną zabawę.         

Jako doskonały animator skutecznie wykorzystuje istniejący w lokalnej społeczności potencjał, ściśle współpracując z niezwykle prężnie działającymi we wsi stowarzyszeniem „Nasz Przyłęk” i Kołem Gospodyń Wiejskich. Współdziałając z nimi  w każdej akcji i w każdym działaniu, swoją działalnością przyczynia się nie tylko do popularyzacji aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu, ale także sprzyja  zacieśnianiu międzyludzkich więzi i współpracy  osób i instytucji.  Jest organizatorem wielu spotkań, warsztatów,   ale także wyjazdów turystyczno-krajoznawczych w różne strony Polski.  Dzięki jego staraniom wieś wydała swój folder reklamowy, ma również własną stronę internetową.

Sołtysowi Przyłęku nieobca jest także działalność charytatywna. Zapoczątkowało ją organizowanie, w ramach nie istniejącego już nowotomyskiego Stowarzyszenia Kupców, którego przez pewien okres był prezesem, 20 balów charytatywnych na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy i Oddziału Dziecięcego nowotomyskiego szpitala. Także wspólnie z   mieszkańcami Przyłęku niejednokrotnie pokazał, że potrafią połączyć siły,  gdy komuś potrzebna jest pomoc. Jest inicjatorem wielu akcji i zbiórek charytatywnych dla pokrzywdzonych przez los osób, nie tylko z ich miejscowości. Jednym słowem – Bogusław Nawrot jest rzeczywistym filarem swojego środowiska.

 Jako człowiek obdarzony nie tylko  społecznikowską pasją i darem jednoczenia ludzi, ale także artystycznymi talentami, aktywnie od 40 lat współpracuje z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury  jako: wieloletni aktor Amatorskiej Grupy Teatralnej, showman współprowadzący koncerty z cyklu „Karol Band i Przyjaciele”, uczestnik „Pastorałek Nowotomyskich” i współorganizator, a także wspólnie z mieszkańcami Przyłęku uczestnik kilkudziesięciu Turniejów Wsi. Wspiera także działania edukacyjno-kulturalne Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, fundując corocznie nagrody w ramach konkursów organizowanych podczas „Przystanków: Biblioteka!” i uczestnicząc w akcji promującej czytelnictwo „Cała Polska czyta dzieciom”.

Nadleśnictwo Bolewice – FILAR  KULTURY 2022 w kategorii mecenas kultury za wspieranie instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego 

Wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie,  Nadleśnictwo Bolewice gospodaruje w lasach o powierzchni 18 306,43 ha, położonych na terenie dwóch województw – w większości wielkopolskiego (w powiecie nowotomyskim i międzychodzkim) oraz lubuskiego (w powiecie międzyrzeckim).  Oprócz podstawowej działalności, jaką jest prowadzenie trwałej, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, prowadzi szereg działań z zakresu edukacji przyrodniczej i leśnej, które służą  spopularyzowaniu wiedzy o środowisku leśnym oraz o gospodarce leśnej. Mają także za zadanie podnoszenie świadomości społeczeństwa  co do racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu, edukacja przyrodniczo-leśna jest bowiem najlepszą metodą poznawania otaczającej nas przyrody oraz jej zrozumienia. Prowadzenie przez pracowników Nadleśnictwa Bolewice aktywnych, ujętych w ciekawe formy zajęć w lesie i w obiektach edukacyjnych nadleśnictwa, pozwala na kształtowanie proekologicznych postaw społeczeństwa. Sprzyja także wzrostowi odpowiedzialności za  korzystanie z dóbr natury, promuje pozytywne postawy poszanowania środowiska naturalnego, pogłębia szacunek i zamiłowanie do przyrody i miejscowych tradycji, promuje region i lasy. Zajęcia w różnych formach i różnych grupach wiekowych aktywizują miejscowe społeczeństwo.  

Nadleśnictwo Bolewice nie ogranicza się do prowadzenia własnej działalności edukacyjnej. Oprócz organizacji licznych zajęć, warsztatów edukacyjnych, wystaw, konkursów itp.  wspiera projekty organizowane przez instytucje kultury i placówki oświatowe, między innymi Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu (wielokrotny udział w „Przystanku: Biblioteka!”, proekologiczna akcja w ramach projektu „Misja Apollo”; Eko-piknik z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu), Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedzichowie (m. in. „Ferie z leśnikiem”, stoisko edukacyjne podczas Dni Bolewic; Kiermasz Bożonarodzeniowy), okoliczne szkoły i przedszkola, samorządy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Miedzichowie (m. in warsztaty edukacyjne „Grzybobranie” i „Leśna Wigilia”), Nowotomyski Ośrodek Kultury, Powiatowe Centrum Sportu w Nowym Tomyślu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grońsku (liczne darowizny), Centrum Edukacji Regionalnej i w Mniszkach (corocznie stoisko promocyjno-edukacyjne z leśnymi warsztatami na  imprezie plenerowej  „Smażenie powideł”),  Związek Harcerstwa Polskiego (m. in akcja „Najpiękniej przystrojona choinka”). Współpracuje także z  Policją  oraz  jednostkami zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej. Na leśnym miejscu parkingu – w miejscu historycznym dawnej granicy państwa polskiego w Silnej, z figurą Antoniego Palucha, co  roku odbywają się uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wspólnie  z młodzieżą  prowadzona jest akcja porządkowania leśnych cmentarzy pod hasłem „Pamiętamy”.

Pod koniec stycznia br.  w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego odbył się wernisaż zorganizowanej przez Nadleśnictwo Bolewice wystawy „Las i łowiectwo w sztuce – szlachetne piękno sztuki z gabinetów myśliwskich i z kniei”, na której zaprezentowano  ponad 300 eksponatów związanych z kulturą i sztuką leśną i łowiecką; m. in. obrazy, rzeźby i płaskorzeźby, grafikę artystyczną, metaloplastykę, witraże, a także fotografię przyrodniczą. Wystawa nawiązuje również do tradycji religijnych i patriotycznych w kulturze leśnej i łowieckiej. Wystawę tę oglądać można w muzeum międzyrzeckim do połowy kwietnia br.

FILAR KULTURY 2021

Adam Polański – FILAR  KULTURY 2021 w kategorii twórca kultury za  całokształt pracy twórczej

Z zawodu nauczyciel  prowadzący szereg zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Nowy Tomyśl i powiatu nowotomyskiego; nurek i instruktor nurkowania; społecznik,   radny Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu i przewodniczący Komisji Komunalnej Prawa i Porządku Publicznego. Z zamiłowania fotograf, inicjator i organizator przedsięwzięć promujących Nowy Tomyśl na terenie kraju oraz poza jego granicami. Jedyny nowotomyślanin, uhonorowany najwyższym odznaczeniem WOŚP za wieloletnią współpracę i niesienie pomocy potrzebującym. Dwukrotny zdobywca tytułu Człowiek Roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego.

Członek Związku Artystów Fotografików Polskich ZPAF, zaliczany do czterdziestki najlepszych fotografów portretowych w kraju. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt autorskich wystaw krajowych. Kilkakrotnie wybierany był najlepszym portrecistą miesiąca na  europejskich portalach fotograficznych.  Ponad 500  jego zdjęć prezentowano na pierwszych stronach międzynarodowych galerii fotograficznych,  84 zakwalifikowano do wystaw pokonkursowych w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Serbii, Francji, Słowacji, USA, Portugali, Włoszech, Niemczech, Czarnogórze i Argentynie,  a 26 spośród nich nagrodzono.  Jego zdjęcia publikowano także w renomowanych europejskich miesięcznikach.

Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Portret Prawdziwy”, organizowanego pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, uznanego w 2015 roku   przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za największy konkurs o tematyce portret-człowiek w kraju, a rok wcześniej, w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Wielkopolskich Wystaw Fotograficznych, ocenionego jako jeden z trzech najlepszych konkursów fotograficznych w Wielkopolsce.

Jest organizatorem siedmiu dotychczasowych edycji, organizowanego na terenie powiatu nowotomyskiego,  Międzynarodowego Pleneru  Fotograficznego im. Andrzeja Bersza, w którym uczestniczą fotograficy z kraju i z zagranicy.  Twórcą projektu dokumentalno-fotograficznego „Otwórzmy się na Nowy Tomyśl”, poświęconego architekturze i mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny. W 2017 roku zainicjował powstanie Nowotomyskiej Grupy Fotograficznej, której celem jest promocja gminy poprzez organizację plenerów fotograficznych, wystaw oraz spotkań warsztatowych. Fotograficzne  prace Adama Polańskiego przekazują prawdę o człowieku, są odbiciem przeżyć i ucieleśnieniem marzeń, a także wypadkową dwóch wrażliwości: osoby fotografowanej oraz twórcy. Jako artysta-fotografik hołduje zasadzie, że: W fotografii portretowej jest dokładnie tak, jak w życiu – na pierwszym miejscu znajduje się człowiek, a jego oczy i mimika wyrażają więcej, aniżeli słowa. Trzeba tylko chcieć to dostrzec.

Anna Kaczmarek – FILAR  KULTURY 2021 w kategorii animator kultury za  całokształt pracy twórczej  i niestrudzoną działalność w zakresie animacji kultury

Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nauczycielka muzyki i od 2003 roku kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Bukowcu.  Instruktorka muzyczna i animatorka życia kulturalnego w swojej wsi, która rozśpiewała wszystkie jej pokolenia. Oddana swej życiowej pasji, jaką jest muzyka, w Wiejskim Domu Kultury spędza połowę swojego życia. Prowadzi zajęcia z seniorami, dziecięco-młodzieżową sekcję gry na gitarze i zespół wokalny „Ojej”.

Jej charyzma sprawia, że  w inicjowane i organizowane przez nią przedsięwzięcia kulturalne o charakterze muzycznym, zawsze angażuje się liczne grono uczestników. Zainicjowała wiele koncertów i wydarzeń charytatywnych, bezgranicznie poświęcając się ich organizacji. Nigdy nie odmawia pomocy innym przy organizacji takich właśnie wydarzeń, ale także uroczystości lokalnych, patriotycznych i jubileuszowych. Chętnie podejmuje współpracę z innymi instytucjami i organizacjami, współtworzy m.in. takie wydarzenia jak NOK-owski  „Śpiewnik Domowy”, „Chóralny Podkoziołek”, czy Turniej Wsi. Jako animator kultury skutecznie wykorzystuje istniejący w lokalnej społeczności potencjał, a swoją działalnością przyczynia się nie tylko do popularyzacji kultury muzycznej, ale także sprzyja  zacieśnianiu międzyludzkich więzi i współdziałaniu lokalnych instytucji, organizacji, zespołów, szkół i osób. Chętnie przekazuje swą wiedzę i umiejętności innym.

Przez założony i prowadzony przez Annę Kaczmarek zespół wokalny „Ojej”, działający w Wiejskim Domu Kultury w Bukowcu od 1993 roku, początkowo pod nazwą „Nadzieja”, przewinęło się dotąd ponad 40 osób.  Z biegiem lat  zespół rozrastał się, doskonalił i stopniowo poszerzał swój repertuar. Od 2010 roku prezentuje koncerty tematyczne, które przenoszą publiczność w różne muzyczne  światy – np. lata 20. i 30., muzyczny świat lat 90., czy też świat muzyki filmowej. Ich innowacyjność, wysoki poziom artystyczny, perfekcyjne przygotowanie, widowiskowość  i atrakcyjność  zapewniają im rosnące z każdym koncertem zainteresowanie wdzięcznej publiczności.  Popularne „Ojejki” mają na swoim koncie nie tylko występy w rodzinnym Bukowcu, czy na scenie Nowotomyskiego Domu Kultury,  ale także poza granicami naszego powiatu, a nawet województwa – m. in. w Lwówku Śląskim czy partnerskim Biesenthal w Niemczech.

Anna Kaczmarek jest także cenionym pedagogiem, współpracującym z Zespołem Przedszkolno – Szkolnym w Bukowcu, szkołami podstawowymi w Sątopach, Opalenicy,  Dakowach Mokrych i Kopankach, a jej wychowankowie zdobywają wiele nagród i wyróżnień, są uczestnikami i laureatami konkursów w całym województwie.

Firma MIK  Piosik w Nowym Tomyślu – FILAR  KULTURY 2021 w kategorii mecenas kultury za wspieranie instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego oraz za stałe i znaczące współfinansowanie wydarzeń kulturalnych

Posiadająca ugruntowaną pozycję w swej branży, powstała w 1996 roku Firma MIK Piosik, dla której podstawowym zakresem świadczonych usług był transport drogowy – zarówno  krajowy, jak zagraniczny,  zatrudnia kilkadziesiąt osób, w tym doświadczonych kierowców, spedytorów i osoby z obsługi administracyjno-biurowej.

Od wielu lat – dzięki otwartości Właściciela Firmy –  wspiera nowotomyską kulturę, angażując się w realizację wielu przedsięwzięć kulturalnych i kulturalno-edukacyjnych, realizowanych przez instytucje kultury, placówki oświatowe, kluby, koła gospodyń wiejskich, organizacje i stowarzyszenia. Dostrzegając i rozumiejąc potrzeby kulturalne lokalnych środowisk, ze szczególną życzliwością i troską wspiera inicjatywy i wydarzenia służące kultywowaniu lokalnych tradycji, prezentacji i rozwojowi rodzimych talentów, ocalaniu materialnych świadectw przeszłości, ale także  dostarczające wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń artystycznych oraz służące integracji mieszkańców.

Firma MIK Piosik od szeregu lat wspiera m. in. działalność dwóch nowotomyskich instytucji kultury – Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej –  i współtworzy z nimi inicjatywy o różnym charakterze i zasięgu. Jest jednym ze sponsorów Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego,   imprezy plenerowej  promującej nasze miasto i ziemię nowotomyską. Od ponad 10 lat wspiera także organizację dorocznego festynu czytelniczego Przystanek: Biblioteka! Na niezawodną pomoc i pełne życzliwości wsparcie Firmy MIK Piosik można liczyć zawsze w przypadku różnych wydarzeń kulturalnych dla dzieci.

FILAR KULTURY 2020

Zdzisław (Zdzich) Połącarz – FILAR  KULTURY 2020 w kategorii twórca kultury za  całokształt pracy twórczej

Artysta malarz o imponującym 60.letnim dorobku artystycznym w kraju i zagranicą. Członek Związku Plastyków Warmii i Mazur, Stowarzyszenia Artystów Niepełnosprawnych w Krakowie, Stowarzyszenia Artystów Polskich na Ukrainie i Białorusi, a także członkiem Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej SAIE w Szczecinie i od 2010 roku Stowarzyszenia Artystów Angielskich w Bostonie. Wypowiada się w różnych technikach plastycznych, m.in. w rysunku, pastelu, malarstwie olejnym i akwarelowym. Tematami jego prac są najczęściej:  stara architektura, pejzaże wiejskie, obiekty sakralne, przyroda, portrety i martwa natura. Jego twórczość cechuje subtelność i nastrojowość.

Zdzich Połącarz jest od lat niestrudzonym inicjatorem, komisarzem i konsultantem plenerów malarskich i malarsko-rzeźbiarskich, które zaowocowały aktywną współpracą artystów polskich, niemieckich, rosyjskich, białoruskich i ukraińskich. Na swoim koncie ma wyjątkowo bogaty dorobek artystyczny: 174 wystawy indywidualne i 669 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz uczestnictwo w 336 plenerach krajowych i międzynarodowych.  Wśród wielu przyznanych mu wyróżnień i odznaczeń, znajdują się m. in.: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1997), Złoty Krzyż Zasługi za całokształt działalności (2002), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (2004), Puchar Wicemarszałka Sejmu RP Józefa Zycha dla najaktywniejszego plenerowicza europejskiego (2005), Krzyż Honorowy za osiągnięcia międzynarodowe, Wiedeń (2007), CERTYFIKATE OF ACHIEVEMENT Columbus, Ohio i  Honorowy „Złoty Hipolit” (2014) przyznany przez Kapitułę Towarzystwa Hipolita Cegielskiego.

Prace Zdzisława Połącarza znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych. Ukazały się także w wydawnictwach albumowych: „Oświęcim i Grodzisk Wlkp. w grafice”, „Ginąca architektura oraz stare kościółki i zabytki w Małopolsce”, „Uroki plenerowe w rysunkach graficznych”, „Moje miasta w rysunkach graficznych”, „Najpiękniejsze zakątki Krotoszyna w akwareli”, „Miasta Europy w akwareli” – dwa tomy, „Uroki plenerowe i skanseny w akwareli”, „Wielkopolskie kościoły drewniane”, „Śląskie kościoły drewniane”, „Architektura drewniana powiatu grodziskiego”, „Zabytki architektury powiatu międzychodzkiego”, „Zabytkowe wiatraki powiatu pleszewskiego” oraz w postaci serii pocztówek. Eksponowane są w stałych galeriach: Galerii „Zdzich” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu  oraz Galerii  „Zdzich i przyjaciele” w Przedsiębiorstwie Budowlanym DOMBUD w Nowym Tomyślu.

Karol Rogacz – FILAR  KULTURY 2020 w kategorii animator kultury za  całokształt pracy twórczej  i niestrudzoną działalność w zakresie animacji kultury

Muzyk, kompozytor, aranżer, bandleader, kapelmistrz i multiinstrumentalista  od 25 lat jest związany zawodowo z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury, a od 8 lat także z  Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury we Lwówku Wlkp. Od lat angażuje liczne rzesze uczestników w inicjowane i organizowane przez siebie przedsięwzięcia kulturalne o charakterze muzycznym. Ich innowacyjność, wysoki poziom artystyczny i atrakcyjność  zapewniły im wieloletnią kontynuację. 

Cykl koncertów „Karol Big Band & Przyjaciele” umożliwia prezentację, a czasem także rozwój, talentów uzdolnionych muzycznie osób najczęściej nie związanych zawodowo z muzyczną branżą. Dzięki mającemu już 24.letnią historię Big Band Festiwalowi, którego idea nierozerwalnie związana jest z działalnością Karol Big Bandu, Nowy Tomyśl zyskał miano „polskiej stolicy muzyki big bandowej”, a Karol Rogacz otrzymał dyplom specjalny jurorów Big Band Festiwalu „Za ogromny wkład w podnoszenie poziomu polskich big bandów.” Udział w tej muzycznej imprezie, której od początku patronuje artysta tej miary co Jan Ptaszyn Wróblewski, wzięło dotąd blisko 80 zespołów nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Węgier, Rosji, a nawet Stanów Zjednoczonych, a na festiwalowej estradzie nowotomyska publiczność podziwiać mogła takie gwiazdy scen muzycznych jak: Ewa Bem, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Henryk Miśkiewicz, czy Stanisław Sojka. Karol Rogacz wprowadził również do nowotomyskiego kalendarza kulturalnego Chóralny Podkoziołek – coroczną imprezę o międzypowiatowym zasięgu,  skupiającą amatorskie zespoły śpiewacze, w tym także zespoły, nad którymi osobiście sprawuje od lat opiekę artystyczną.

Jako animator kultury, ze szczególnym uwzględnieniem kultury muzycznej, Karol Rogacz skutecznie wykorzystuje istniejący w naszej lokalnej społeczności potencjał, swoją działalnością przyczynia się nie tylko do popularyzacji kultury muzycznej, ale także sprzyja     zacieśnianiu społecznych więzi i współdziałaniu lokalnych instytucji, organizacji, zespołów, szkół i osób. Chętnie przekazuje swą wiedzę i umiejętności innym,  dbając szczególnie o rozwój twórczości amatorskiej.  Swoją postawą i wieloletnią działalnością udowadnia, że muzyka nie zna granic, wieku i podziałów.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL w Nowym Tomyślu – FILAR  KULTURY 2020 w kategorii mecenas kultury za wspieranie instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego oraz za stałe i znaczące współfinansowanie wydarzeń kulturalnych

Posiadająca  ugruntowaną pozycję na rynku, oferująca konsumentom szeroką gamę wysokiej jakości produktów, wielokrotnie za nie na konsumenckim rynku nagradzana i wyróżniana    Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL w Nowym Tomyślu  od wielu lat wspiera nowotomyską kulturę, angażując się w realizację wielu przedsięwzięć kulturalnych i kulturalno-edukacyjnych, realizowanych przez instytucje kultury, placówki oświatowe, kluby, koła gospodyń wiejskich, organizacje i stowarzyszenia. Dostrzegając i rozumiejąc potrzeby kulturalne lokalnych środowisk, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP – TOMYŚL, ze szczególną życzliwością i troską wspiera inicjatywy i wydarzenia służące kultywowaniu lokalnych tradycji, prezentacji i rozwojowi rodzimych talentów, ocalaniu materialnych świadectw przeszłości, ale także  dostarczające wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń artystycznych oraz służące integracji mieszkańców., Cieszące się dużym zainteresowaniem, organizowane m. in. wspólnie z Nowotomyskim Domem Kultury, pikniki i warsztaty kulinarne, połączone z licznymi konkursami i degustacjami,  mają na celu nie tylko propagowanie zdrowego odżywiania, ale także posiadają walory edukacyjne w zakresie wiedzy o regionie i lokalnych produktach.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP – TOMYŚL co roku wspiera organizację Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego i plenerowej imprezy bibliotecznej Przystanek: Biblioteka!, zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, szkolnych i międzyszkolnych konkursów oraz zawodów sportowych. Jej wsparcie umożliwia organizatorom tych wydarzeń zapewnienie wysokiego poziomu imprez.  

Na szczególne słowa uznania zasługuje wsparcie, jakiego Spółdzielnia Mleczarnia TOP – TOMYŚL udziela potrzebującym pomocy, przekazując swe produkty do Domów Opieki Społecznej oraz wspomagając organizatorów wielu akcji charytatywnych.

 

FILAR KULTURY 2019

Renata Śmiertelna – FILAR  KULTURY 2019 w dwóch kategoriach twórca kultury i animator kultury za  całokształt pracy twórczej  i niestrudzoną działalność w zakresie animacji kultury

Teatrolog, animator, reżyser, autorka scenariuszy wielu spektakli teatralnych i widowisk, poetka, zasłużony działacz kultury, ale przed wszystkim człowiek-  ikona, osoba, bez której trudno sobie wyobrazić Nowotomyski Ośrodek Kultury. Pomysłodawczyni wielu imprez i projektów, z powodzeniem od lat realizowanych w NOK-u: Turnieju Wsi, który w ubiegłym roku obchodził okrągły jubileusz 30. lecia, „Śpiewnika domowego” oraz „Pastorałki nowotomyskiej”.

Niezwykle charyzmatyczny instruktor teatralny, prowadzący od lat trzy zespoły teatralne: Teatrzyk  Malutki – dla najmłodszych, Teatr Tymczasowy – dla młodzieży oraz Amatorską Grupę Teatralną – dla dorosłych. Wychowała kilka pokoleń aktorów amatorów, ale nie tylko – również zawodowców.

Do grona jej wychowanków należą m. in. Mateusz Kościukiewicz – jeden z najbardziej obiecujących aktorów filmowych młodego pokolenia oraz Mariusz Orzełek – aktor lalkarz, współtwórca białostockich teatrów dla dzieci, a także wielu aktorów młodego pokolenia, występujących na deskach m. in. teatrów wrocławskich.

Bank Spółdzielczy w Nowym Tomyślu – FILAR  KULTURY 2019 w kategorii mecenas kultury za wspieranie instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego oraz za stałe i znaczące współfinansowanie wydarzeń kulturalnych

Od wielu lat wspiera nowotomyską kulturę, angażując się w realizację wielu przedsięwzięć kulturalnych i kulturalno-edukacyjnych, realizowanych przez instytucje kultury, placówki oświatowe, kluby, koła gospodyń wiejskich, organizacje i stowarzyszenia – na całym obszarze swego działania.

Dostrzegając i rozumiejąc potrzeby kulturalne lokalnych środowisk, ze szczególną życzliwością i troską wspiera inicjatywy i wydarzenia służące podtrzymywaniu lokalnej tożsamości i kultywowaniu lokalnej tradycji, prezentacji i rozwojowi rodzimych talentów, ocalaniu materialnych świadectw przeszłości, ale także  dostarczające wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń artystycznych oraz służące integracji mieszkańców.

Także w roku minionym wsparł szereg kulturalnych przedsięwzięć organizowanych na terenie naszego miasta i gminy; w tym: coroczny Jarmark Chmielo – Wikliniarski, I Mistrzostwa Polski w Wyplataniu, Piknik Historyczny „Armii w darze.  W 80.rocznicę przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej”, szkolne i międzyszkolne konkursy i inne wydarzenia organizowane dla uczczenia 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, festyny organizowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowca, Cichej Góry, Paproci, Przyłęku i Róży Wsi. Wielowymiarowa pomoc  Banku Spółdzielczego  umożliwia   organizatorom tych imprez zapewnienie wysokiego  – merytorycznego i artystycznego – poziomu imprez.  

Na osobne podkreślenie i słowa uznania zasługuje także wsparcie, jakiego Bank Spółdzielczy w Nowym Tomyślu udziela potrzebującym pomocy, angażując się od lat w wiele   akcji charytatywnych.