Blisko nas – wiersze w regionalnym klimacie

W zielonej scenerii Bibli(o)grodu przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, w czwartkowe popołudnie 27 czerwca br.,  odbyła się oficjalna prezentacja najnowszej publikacji wydanej przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne. Blisko nas. Wiersze dla dzieci to wydawnictwo zawierające przepiękne wiersze autorstwa Wiesławy Ptaszyk, wzbogacone równie pięknymi ilustracjami wykonanymi przez Annę Bąbelek.

Na poszczególnych kartach książeczki najmłodsi czytelnicy, bo do nich adresowany jest ten poetycki przekaz, może dowiedzieć się Czy glina z Glinna się lepi? Kiedy Sątopy wpadną w roztopy („Spotkanie”), przekonać się o ekologicznych właściwościach wiklinowych koszy Więc pamiętając o przyrodzie, a przy okazji o wygodzie, zamiast woreczka foliowego lepiej koszyczek weź, kolego! („Na jarmarku”) oraz o czym rozmawiają ze sobą bociany – Czemu tutaj tak pusto? – mały bocian chce wiedzieć. Starszy bocian podumał: – Co by tu odpowiedzieć? Ja to słabo pamiętam, ale moi rodzice klekotali, że dawniej tu toczyło się życie. Ludzie chmiel uprawiali, nawet duże plantacje, stąd do chmielu suszenia to wysokie poddasze. („Bocianie pogawędki”). „Blisko nas. Wiersze dla dzieci” – to swoisty elementarz prezentujący kulturę, historię oraz unikatowość ziemi  nowotomyskiej. Lektura najnowszej publikacji, wydanej staraniem Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego (NTK) będzie dla najmłodszych czytelników z pewnością niezwykłym doznaniem poetyckim oraz artystycznym.

Oficjalną prezentację wydawnictwa „Blisko nas. Wiersze dla dzieci”  poprowadzili Elżbieta Podlaszewska-Cybal – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu oraz Ryszard Ratajczak – prezes Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, który przybliżył    proces powstania niezwykłej publikacji. Nie zabrakło również podziękowań dla osób, które zaangażowały się w jej powstanie. Autorka, Wiesława Ptaszyk, opowiedziała o inspiracjach towarzyszących jej podczas tworzenia wierszy, o procesie powstawania książki oraz współpracy z ilustratorką – prywatnie jej siostrzenicą: Anię znam od zawsze, jest nie tylko moją siostrzenicą, ale i obie wychowałyśmy się w tej samej wiosce – Cichej Górze, w drewnianych poolęderskich domach, wśród wiklinowych i chmielowych pól, co jak mam nadzieję, udało nam się oddać słowem i obrazem.  Anna Bąbelek, instruktorka plastyki w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, graficzka i i ilustratorka książek podkreśliła, jak ważne było dla niej oddanie ducha i atmosfery utworów poetki. Jej kolorowe i pełne detali rysunki zachwycą z pewnością nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Piękny efekt wydawniczy jest także zasługą Grażyny Matuszak z nowotomyskiej biblioteki, która całość opracowała graficznie. Podczas prezentacji w Bibli(o)grodzie można było wysłuchać kilku utworów poetyckich z nowo wydanej publikacji w wykonaniu ich autorki. Spotkanie było też doskonałą okazją do rozmowy z twórczyniami i podzielenia się pierwszymi czytelniczymi wrażeniami.

Wydawnictwo „Blisko nas. Wiersze dla dzieci” wydano ze środków finansowych otrzymanych przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne od Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Bezpłatna publikacja trafi wkrótce do najmłodszych odbiorców na terenie całego powiatu.

 

Wiesława Ptaszyk (ur. 1961) – poetka, prozatorka. Z wykształcenia historyczka, przez szereg lat nauczycielka historii w szkole średniej. Dzieciństwo spędziła w poolęderskiej wiosce Cichej Górze. Do swojej Małej Ojczyzny nawiązuje w wierszach, opowiadaniach i wspomnieniach rodzinnych. Wydała trzy zbiory poezji, a jej tomik pt. „Gdzie powraca moje słowo” był nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” za najlepszą poetycką książkę roku 2020. Napisała książkę o swoich przodkach po mieczu pt. „Jaśki. Wspomnienia o rodzinie Przybylskich z Bukowca”. Należy do Związku Pisarzy ze Wsi. Swoje utwory publikuje w antologiach opowiadań Związku oraz w internetowym periodyku „Pole”. W 2022 roku uhonorowana tytułem FILAR KULTURY, przyznawanym przez Zarząd Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Od ponad trzydziestu lat mieszka w Nowym Tomyślu.

Anna Bąbelek (ur. 1979) –  graficzka i ilustratorka książek. Instruktorka w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją z innymi. Od zawsze związana z regionem. Jest mieszkanką Cichej Góry – malowniczej wsi, w której dorastała. Wychowanie w poolęderskim domu, otoczonym polami chmielu i wikliny, stało się dla niej źródłem inspiracji do tworzenia niezwykłych ilustracji, pełnych natury i regionalnego klimatu.

Fot. 1 Anna Antuszewska

Pozostałe zdjęcia: Wojciech Teleszyński i Gmina Nowy Tomyśl