Edward Kupiec urodził się w 1953 roku w Borui Nowej. Od 1981 roku mieszka z rodziną w Nowym Tomyślu, a od ponad 40 lat wykonuje zawód stolarza, którego nauczył się w „starej szkole” mistrza Stefana Kromy.
Oprócz projektowania i wykonywania mebli i dekoracji wnętrz oraz renowacji mebli zabytkowych pasjonuje się wszelkiego rodzaju rękodziełem. Pracuje w wielu technikach artystycznych: rzeźbie w drewnie, plecionkarstwie i metaloplastyce. Edward Kupiec jest uczestnikiem Międzynarodowych Plenerów Malarskich „piękno Ziemi Powiatu Nowotomyskiego” i „Nocy Twórczości” w Szkole Podstawowej nr 1. Okazjonalnie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w szkołach i przedszkolach na terenie Nowego Tomyśla.
Od 1998 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Socjoteraupetycznej. Prace wykonane wspólnie z dziećmi prezentowane były w ramach wystaw w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu (m.in. „Dzieci dzieciom” 1999 r., „Wiosenny świąteczny czas” 2000 r.) Za pracę z młodzieżą otrzymał wyróżnienie australijskiej Fundacji „Polcul” im. Jerzego Bonieckiego, wspierającej kulturę polską.
Wystawy:
- 2004 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu „Wieczór anielski” dochód ze sprzedaży aniołów Edwarda Kupca i innych twórców został przeznaczony na rzecz Domu Dziecka w Gościeszynie.
- 2006 rok – Prezentacja prac podczas Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w stodole olęderskiej w ramach promocji produktów regionalnych.
- 2007 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu wystawa indywidualna „Rzeźby”.
- 2008 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu „Anioły na starej desce” wystawa indywidualna malowanych na deskach aniołów i pasyjek łączących w sobie elementy sztuki ludowej i pisania ikon.
- 2009 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu wystawa indywidualna „Rzeźby”, na którą składały się figury ludzkich postaci i tańczących par w różnych pozach wykonane z jednego kawałka drewna.
- 2011 rok – „Drugie życie metalu” – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, Dom Kultury w Stęszewie – wystawa prac wykonanych w nowej technice – w metalu.
- 2013 rok – „Czasoprzestrzeń” – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu oraz Dom Joannitów, Centrum Współpracy Polsko Niemieckiej w Sulęcinie, wystawa rzeźb wykonanych z metalu.
Metalowe rzeźby zostały stworzone ze starych gwoździ i elementów metalowych pozyskanych przez Edwarda Kupca w różnych miejscach Polski i za granicą w czasie wykonywania remontów w starych domach, pałacach i kościołach.
Wśród tych prac możemy zobaczyć figurki nawiązujące do archetypicznych kultury – m.in. Chrystusa, Wieży Babel, Don Kichota, Stańczyka itp. Prace składające się na ekspozycję „Czasoprzestrzeń” nawiązują tematyką do upływu czasu, miejsca człowieka w przestrzeni i odchodzących zawodów.