Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością…

We wtorek, 17 czerwca w Galerii na Piętrze nowotomyskiej biblioteki otwarta została wystawa starych fotografii i pamiątek pt. Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością...

Za http://www.bibliotekant.pl/eduactivity.php?id=709&page=1

 

xxxx

Bardzo licznie przybyli na nią nowotomyślanie, miłośnicy lokalnych tradycji i oczywiście mieszkańcy Wytomyśla. To druga zorganizowana w bibliotece, tym razem pod patronatem Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, a zainicjowana przez regionalistów: Grażynę Matuszak i Przemysława Mierzejewskiego, wystawa dawnych zdjęć obrazujących wieś i wiejskie życie. Pierwsza – przed 3 laty – była wspomnieniem Bukowca.

Wystawę otworzyła dyrektor biblioteki i równocześnie wiceprezes NTK Lucyna Kończal-Gnap. W swym wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że każda lokalna społeczność ma swoją „małą” historię, złożoną z drobnych, z pozoru czasem nieistotnych zdarzeń. Historię tę tworzą tradycje naszego regionu, życie codzienne toczące się w małych miejscowościach, otaczający nas ludzie i ich sprawy. O ile zapisywaniem kart „wielkiej” historii zajmują się specjaliści, kronikarzami tej „małej” możemy być tylko my sami. I tak też się stało w przypadku tej wystawy. Mieszkańcy Wytomyśla chętnie udostępniali fotografie, których większość znalazła się w Nowotomyskiej Galerii Internetowej i dzielili się swoimi pamiątkami.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy prezes NTK Tomasz Wlekły, w imieniu organizatorów wystawy, podziękował najbardziej zaangażowanym w przygotowanie wystawy wytomyślanom: Janowi Bąbelkowi i Błażejowi Lipieckiemu oraz Danucie Sobieraj – sołtysowi Wytomyśla, ks. Arturowi Andrzejewskiemu – proboszczowi wytomyskiej parafii, Łukaszowi Friczowi, Aleksandrze Kapelskiej, Aleksandrze Kaczmarek, Dariuszowi Płońskiemu, Grażynie Targiel i Darii Zarabskiej – Bożejewicz. Słowa wdzięczności skierowano także pod adresem wiceburmistrza Wojciecha Ruty, który pospieszył z pomocą organizacyjną oraz anonimowego Darczyńcy, który finansowo wsparł to przedsięwzięcie. Całość prac nad przygotowaniem ekspozycji koordynował Przemysław Mierzejewski – pomysłodawca i inicjator tego cyklu regionalnych wystaw.

Wystawa została w wysmakowany sposób zaaranżowana przez Grażynę Matuszak. Zwiedzający ją mogą poczuć dawny klimat wsi, nie tylko dzięki zaprezentowanym fotografiom, ale również przedmiotom domowego i nie tylko domowego użytku. W sali wystawowej nowotomyskiej biblioteki zobaczyć można m.in.: stare łóżko z wyszywaną pościelą, komodę, maszynę do szycia, stół z zastawą stołową, narzędzia, ornaty, sztandary, a nawet motocykl. Na fotografiach zaś mieszkańców wsi, budynki, ulice, uroczystości religijne i obrzędy (Boże Ciało, Dożynki), zajęcia w polu: korowanie wikliny, wykopki, kopanie torfu na tzw. „Bagnach”, uroczystości rodzinne (śluby, pogrzeby), a także wydarzenia tak ważne dla wiejskiej społeczności jak wizytacja parafii przez biskupa poznańskiego Walentego Dymka w 1937 r.

Jak powiedziała Grażyna Matuszak: Wystawa Wytomyśl. Spotkania z naszą przeszłością…ma na celu zaprezentowanie obrazu dawnego Wytomyśla, przypomnienie klimatu minionych zdarzeń, postaci zupełnie zwyczajnych ludzi, czasem nam bliskich – naszych dziadków, pradziadków, sąsiadów, znajomych. Żyjemy tak długo, jak długo żyje pamięć o nas i trzeba tę pamięć kultywować. Każde zdjęcie ma swoją historię i z każdego można wyczytać wiele informacji na temat tego jak wyglądało kiedyś życie, a przede wszystkim aby dowiedzieć się, jacy ludzie zamieszkiwali na naszym terenie.

Wzbogaceniem przygotowanej ekspozycji są także dwa wydawnictwa: folder pt. Wytomyśl – wczoraj i dziś oraz jednodniówka Orędownik Wytomyski . Otwarciu wystawy towarzyszył występ zespołu śpiewaczego Wytomyślanie, którym kieruje Karol Rogacz oraz dziecięcej grupy artystycznej pod kierunkiem Joanny Zarabskiej, a o ucztę dla podniebienia zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich serwujące wiejskie specjały i pyszne ciasta. Wystawę, która od pierwszego dnia cieszy się sporym zainteresowaniem, oglądać można do 28 sierpnia w godzinach pracy biblioteki.

Orędownik Wytomyski  – Okazjonalne pismo na powiat nowotomyski.

Broszura Wytomyśl – wczoraj i dziś  (PDF – 9 MB)