Wacław Satkowski – wystawa po latach

W poniedziałkowe popołudnie, 13 marca, w Galerii na Piętrze nowotomyskiej biblioteki odbył się wernisaż  Franciszek Satkowski (1878-1945) – wystawa po latach. Ekspozycja ta jest formą upamiętnienia  twórczości artystycznej przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla Franciszka Satkowskiego.  Zbiór jego prac jest jedynym zachowanym  zbiorem prac plastycznych przedwojennego mieszkańca naszego miasta.

Ich pierwsza publiczna prezentacja połączona została z zaprezentowaniem oryginalnych dokumentów i fotografii rodziny Satkowskich, między innymi listów pisanych z Auschwitz przez Zbigniewa Satkowskiego (1917-1941) do rodziców, czy świadectw seminarium nauczycielskiego Marii Satkowskiej (1888-1977) – żony Franciszka i zasłużonej nowotomyskiej nauczycielki. Udostępnione na wystawie prace Franciszka Satkowskiego  wraz z rodzinnymi dokumentami stanowią bardzo ważne świadectwo nowotomyskiej przeszłości.

Kuratorem wystawy jest Damian Rożek -Pawłowski – członek honorowy naszego Towarzystwa, niestrudzony tropiciel śladów nowotomyskiej przeszłości, regionalista, bibliotekarz, kierownik Zespołu ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i autor książki „Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia”. Aranżacja ekspozycji jest dziełem Grażyny Matuszak – specjalistki ds. edukacji regionalnej nowotomyskiej biblioteki.

Do obejrzenia wystawy w imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy. Więcej o wystawie i jej bohaterze na stronie nowotomyskiej biblioteki: https://bibliotekant.pl/45300-2/