Doktor nauk farmaceutycznych, zatrudniona w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Zainteresowania zawodowe to głównie porosty i ich aktywność biologiczna.
Doktor nauk farmaceutycznych, zatrudniona w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Zainteresowania zawodowe to głównie porosty i ich aktywność biologiczna.
W tym numerze naszego pisma miłośnicy lokalnych „smaczków” znajdą Szymona Koniecznego „O rodzinie Koniecznych opowieść” i zapis – wspólnie z Tomaszem Siwińskim przeprowadzonej – rozmowy z Marianem Malakiem, rodem ze Lwówka, przez lata nauki związanym z Nowym Tomyślem, siatkarzem, trenerem i działaczem sportowym. Okazją do poszerzenia wiedzy o rodzie założyciela naszego miasta jest tekst Damiana Rożka Pawłowskiego o Halszce Szołdrskiej. Mamy nadzieję, że swoich odbiorców znajdą także, opublikowane w dziale „Odczytane na nowo”, materiały z sesji gwaroznawczej, która odbyła się w 1993 roku. Niewątpliwie wielu z Państwa z zainteresowaniem prześledzi zawartość artystycznej teki Agnieszki Czeszyńskiej. A poza tym, jak co roku,relacja z kolejnego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej – tym razem online oraz jak w każdym numerze – kronika wydarzeń z minionego kwartału.
PrzeczytajKolejny numer naszego pisma zdominowały tematy okolicznościowe. W dziale „Śladami przeszłości” przeczytać można o „Nowotomyskich żołnierzach wojny 1939 roku”, w dziale „Tu i teraz” o „40-leciu Kapeli „Zza Winkla”, a w dziale „Wokół nas” o tym, że „Bolewice mają nową bibliotekę”. Bohaterem rozmowy, którą przeprowadziła tym razem Grażyna Matuszak jest Bogdan Górny – współzałożyciel i lider Kapeli Jubilatki. Prezentujemy także interesujące grafiki „Z teki…” młodego, utalentowanego opaleniczanina Kamila Siudeja. Są też relacje z nawiedzenia w naszych parafiach obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i to w ujęciu historycznym i letnich koncertów organowo-kameralnych. Jest wreszcie wspomnienie poświęcone pamięci Tomasza Tomiak – olimpijczyka rodem z Nowego Tomyśla. A na koniec tradycyjnie – skromniejsza niż zwykle „Kronika wydarzeń”. Zapraszamy do lektury!
PrzeczytajZapraszając naszych Czytelników do lektury kolejnego nru naszego pisma, zachęcamy przede wszystkim do zapoznania się z dwunastą już Sagą nowotomyskich rodzin i interesującym wywiadem z cyklu: Ludzie i ich pasje. Autorzy obu tekstów odsłaniają przed nami niezwykle ciekawe fragmenty nowotomyskiej przeszłości. Damian Rożek-Pawłowski prezentuje Dwie gałęzie rodu Pieniężnych,a Tomasz Siwiński sylwetkę i rozliczne aktywności Ryszarda Karpowicza. W tym numerze znajdziecie też Państwo jubileuszowy tekst Elżbiety Kaffler o osiedlowym Klubie Seniora, artykuł Mirosława Ambroszko na temat wycinki drzew i sprawozdanie Zarządu NTK z działalności w 2019 roku. Estetycznych doznań dostarczy z pewnością dział Z teki, w którym prezentujemy prace Nowotomyskiej Grupy Fotograficznej FoTomyśl. A na koniec – jak zwykle – Kronika wydarzeń. Przyjemnej lektury!
PrzeczytajW nrze 1/2020 „Przeglądu Nowotomyskiego” znajdziecie Państwo interesujące teksty dra Zdzisława Kościańskiego dotyczące historii naszej nowotomyskiej ziemi. W dziale „Śladami przeszłości” publikujemy artykuł mówiący „O nowotomyskich stosunkach społecznych w dwudziestoleciu międzywojennym”, natomiast w dziale „Odczytane na nowo” artykuł pt. „W 100.rocznicę powrotu Zbąszynia do Macierzy”. Miłośników lokalnej historii zachęcamy również do sięgnięcia po tekst Jana Bąbelka poświęcony ks. Andrzejowi Staszicowi – proboszczowi parafii w Wytomyślu oraz opracowanie Damiana Rożka – Pawłowskiego i Jakuba Łukaszewskiego dotyczące biblioteki i archiwum Łąckich w Posadowie. W cyklu „Ludzie i ich pasje” Martyna Nowosadzka prezentuje rozmowę z Krystianem Dybkiem – drużynowym 19. DH”Buki”. Jest też okazja do zapoznania się z tegorocznymi laureatami Filara Kultury, obejrzenia pięknych fotografii górskich „Z teki…” Aleksandry Funki i – oczywiście – tradycyjną „Kroniką wydarzeń”. Zapraszamy do lektury.
Przeczytaj