PNT 3/47/2018

Kierując do naszych Czytelników zaproszenie do lektury kolejnego nru naszego pisma, pragniemy zwrócić Państwa uwagę artykuły zawarte w dziale „Śladami przeszłości”, a wśród nich na cz. 1 „Kroniki oświaty nowotomyskiej”, obejmującą okres od powstania naszego miasta do roku 1918. W tym samym dziale znajdziecie Państwo kolejną część „Sagi nowotomyskich rodzin” oraz interesujący tekst o związku Fryderyka Chopina z… Wytomyślem.  Mamy nadzieję, że z zainteresowaniem przeczytacie także Państwo pozostałe teksty, w tym artykuł Grażyny Matuszak o nowotomyskich sposobach upamiętniania zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 100.rocznicę jego wybuchu oraz interesujący wywiad Magdaleny Rożek z Marianem Kwaśnym ze Zbąszynia.

Po dłuższej przerwie powraca dział „Nasze środowisko”, a w nim tekst Andrzeja Rodziewicza o nieznanym stanowisku storczyka w okolicy Grubska. Nie pomińcie też Państwo działu „Z teki” prezentującego pasję twórczą młodego artysty Sebastiana Winklera. Życzymy zatem miłej lektury.

Spis treści:

CZYTAJ PDF (37MB)

 • Z PRZESZŁOŚCI
 1. Damian Rożek – Pawłowski – Sagi nowotomyskich rodzin (8) Rodzina Ignacego Roszkowiaka
 2. Tadeusz Pawlak – Kronika nowotomyskiej oświaty (cz. 1)  Od powstania Nowego Tomyśla do roku 1918
 3. Jan Bąbelek –  Emilia z Borzęckich Hofmanowa (1832 – 1911) – urodzona w Wytomyślu uczennica Chopina
 • TU I TERAZ
 1. Grażyna Matuszak – Aby nie odeszli w niepamięć…  Nowotomyska pamięć o zwycięskim zrywie powstańczym
 2. Maria Tyszkowska – VII Nowotomyskie koncerty organowo – kameralne im. Krzysztofa Wilkusa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu
 • LUDZIE I ICH PASJE…
 1. Magdalena Rożek – Marian  zwany Kowalem
 • NASZE ŚRODOWISKO
 1. Andrzej Rodziewicz – Nieznane stanowisko storczyka kukawki
 • Z TEKI …………. Sebastiana Winklera

Wszystkie moje prace pozostają niedomknięte

 • KRONIKA WYDARZEŃ   lipiec – wrzesień  2018

M