Filary Kultury 2023

W poniedziałkowe przedpołudnie, 17 kwietnia, już po raz piąty mieliśmy przyjemność wręczyć Statuetki FILAR KULTURY przyznawane od 2019 roku przez Zarząd Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego – nie tylko na wniosek członków Zarządu, ale także na wniosek innych gremiów lub osób. Przyznawane są jednorazowo, na podstawie oceny całokształtu działalności i osiągnięć, w trzech kategoriach: twórca kultury, animator kultury i mecenas kultury.

Wyróżnienie to jest formą uhonorowania osób, instytucji lub organizacji szczególnie zasłużonych na polu kultury za ich twórczość i aktywność artystyczną, działalność popularyzatorską, wspieranie różnorodnych inicjatyw kulturalnych, które mają znaczący wpływ na rozwój życia kulturalnego oraz promocję naszego miasta i gminy, a także utrwalanie wartości regionalnych w obszarze kultury.

Podczas tegorocznej gali, która tradycyjnie odbyła się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, trafiła ona do rąk kolejnych laureatów.  W tym uroczystym momencie laureatom FILARA KULTURY 2023, towarzyszyli laureaci poprzednich edycji, członkowie Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także członkowie rodzin, przyjaciele i znajomi. Z gratulacjami pospieszyli Andrzej Wilkoński – Starosta Nowotomyski i Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla.  Po wysłuchaniu laudacji, przygotowanych i odczytanych przez wiceprezes Lucynę Kończal – Gnap, Statuetki wręczył Ryszard Ratajczak – prezes NTK w towarzystwie członkiń Zarządu.  Firmę Phoenix Contact Wielkopolska reprezentował Marcin Poznański – prezes Zarządu, a wraz z członkami Kapeli „Zza Winkla” odebrali je członkowie rodziny zmarłego w styczniu Bogdana Górnego – założyciela Kapeli, jej wieloletniego lidera, a także prezesa NTK w dwóch kadencji i pomysłodawcy i inicjatora Filarów Kultury – Lidia Fabian (córka) i syn Błażej Górny z małżonką.

Jako że gala wręczenia Filarów Kultury zapoczątkowała Rok Jubileuszowy naszego Towarzystwa, które w tym roku obchodzi 20.lecie swej reaktywacji, była też okazja do przypomnienia dorobku minionego okresu. Pozwoliła Uczynił to prezes Ryszard Ratajczak,  wspierając się przygotowaną prezentacją multimedialną, a gratulacje i życzenia od obecnych samorządowców – w imieniu Zarządu i członków NTK – odebrała Lucyna Kończal-Gnap, pełniąca przez dwadzieścia minionych lat funkcję wiceprezesa naszego Towarzystwa. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie członkom Zarządu ostatniej płyty Kapeli „Zza Winkla”  – „Takie zawinklowe granie”, której wydanie możliwe było dzięki projektowi przygotowanemu przez Zarząd NTK. Dopełnieniem miłego przedpołudnia był występ utalentowanych wokalistek – sióstr Lucyny i Natalii Knop.

Zdjęcia: Mirosław Kortus, Dorota Kowalonek, Wojciech Teleszyński

 

Laureaci FILARA KULTURY 2023
• Ryszard Pozdrowicz – FILAR KULTURY 2023 w kategorii: twórca kultury za całokształt pracy twórczej
Kapela „Zza Winkla” – FILAR KULTURY 2023 w kategorii: animator kultury za  całokształt pracy twórczej i niestrudzoną działalność w zakresie animacji kultury
Phoenix Contact Wielkopolska – FILAR KULTURY 2023 w kategorii: mecenas kultury za wspieranie instytucji kultury i innych organizatorów życia kulturalnego

 

Ryszard Pozdrowicz –  – malarz i rzeźbiarz, nazywany czasem od koloru munduru, który nosił w okresie swej zawodowej aktywności –  „błękitnym” artystą, mieszka i tworzy w Nowym Tomyślu. Twórczością artystyczną zajmuje się od 1974 roku, a Jego dorobek obejmuje dziś ok. 50 rzeźb, 1150 obrazów olejnych, serie grafik i akwarel oraz prac wykonanych w innych technikach malarskich. Jest członkiem Związku Polskich Twórców Sztuki, Stowarzyszenia „Silesia Tak- Art” w Tychach, Związku Artystów Plastyków Oddział w Poznaniu oraz członkiem – założycielem Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W minionych latach należał także do Podkarpackiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich i Klubu „Pasja” w Szczecinie.
Choć wypowiada się w różnych technikach plastycznych, w swojej pracy twórczej preferuje ludową rzeźbę w drewnie oraz realistyczne malarstwo olejne. Tematami jego prac malarskich są najczęściej: pejzaże, kwiaty, postacie aniołów, stare chałupy i dwory.
Ryszard Pozdrowicz uczestniczył  w 97 malarskich plenerach krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie kraju i poza jego granicami, m. in.: w  Muzeum Narodowym Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego i w  Sali Marmurowej Teatru Wielkiego w Warszawie, pod Sukiennicami i w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, w galerii Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na Zamku w Opolu i Szamotułach, w Centrum Kultury „Zamek”, w Urzędzie Wojewódzkim, w galeriach „Fotoplastykon”, „Green Way” i „Na Strychu” – w Poznaniu, w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, w Ratuszu w Kołobrzegu i Rzeszowie, w Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich oraz w Muzeum i Domu Kultury w Czarnkowie, w Domach Kultury w Sławnie, Prudniku, Lesznie, Polańczyku, Goleniowie, Świdwinie, Wołominie, Wolsztynie, Grodzisku Wlkp., Poznaniu, Choszcznie, Myszkowie, Przeciszowie i Mielnie, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, w bibliotekach w Miedzichowie i Kudowie Zdroju, w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, a także w Biesenthal (Niemcy) i Kaliningradzie (Rosja).
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych, w kościołach i wielu instytucjach w Polsce, ale także w Japonii, USA, Francji, Holandii, Portugalii, Anglii,  Ukrainie, Niemczech,  Stanach Zjednoczonych i na Cyprze.
Za działalność artystyczną odznaczony został w 2001 roku medalem „Błękitnego Gryfa”, przyznanym za szczególny wkład w rozwój oraz upowszechnianie kultury i sztuki w województwie zachodniopomorskim, a  w 2017 roku srebrnym medalem „Labor Omnia Vincit”, przyznawanym przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego w Poznaniu za krzewienie idei pracy organicznej. W 2018 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny malarstwa.
Swoim artystycznym talentem chętnie dzieli się z innymi, m. in. prowadząc warsztaty plastyczne z dziećmi,  np.  w ramach zajęć organizowanych przez Ośrodek Wspierania Rodziny  „Caritas” w Korytowie k. Choszczna, Parafię pw. św. Andrzeja w Poznaniu (2007r.), nowotomyskie przedszkola i szkoły, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu i Szkołę Podstawową nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp. Swoimi pracami wspierał i wspiera akcje charytatywne.

 

Obecna od  1980 roku na estradach Polski i Europy, Kapela „Zza Winkla” jest niezaprzeczalnym ambasadorem folkloru miejskiego. Kultywuje tradycję i popularyzuje gwarę wielkopolską, według obranej przed laty zasady – aby nic nie uszczknąć z bogatej schedy odziedziczonej po przodkach, wyzwolić dumę z przynależności do naszej małej Ojczyzny i przekazać jej kulturowe dziedzictwo następnym pokoleniom.   Powstała z inicjatywy Bogdana Górnego – wieloletniego lidera kapeli i bębnisty, pomysłodawcy i inicjatora większości jej artystycznych zamierzeń i działań animacyjnych.
Od 1982 roku  Kapela „Zza Winkla” współpracuje z Lechem Konopińskim.  Ten znakomity satyryk i znawca folkloru Wielkopolski jest autorem tekstów piosenek Kapeli „Zza Winkla” do muzyki poznańskich kompozytorów: Andrzeja Borowskiego, Henryka Kuczyńskiego, Piotra Żurowskiego, Mariusza Matuszewskiego i Waldemara Klebana.  W latach dziewięćdziesiątych XX wieku nawiązała współpracę z Juliuszem Kublem – autorem tekstów, twórcą Starego Marycha, a później także  z innymi twórcami środowiska poznańskiego – poetką Teresą Tomsią i śpiewającym poetą Grzegorzem Tomczakiem. Od samego początku Kapela wykonuje kompozycje własne – m. in. z tekstami byłego członka Kapeli, jej wieloletniego konferansjera i wokalisty Andrzeja Bobkiewicza i muzyką Józefa Kowalonka, jej obecnego akordeonisty.
Przez ponad 40 lat działalności zespół dał się poznać w wielu krajach, m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Słowacji, Grecji, na Litwie, w Czechach i – oczywiście w całej Polsce. Łącznie zagrał ponad 2700 koncertów, wydał 8 płyt („Z babą nie wygrasz” – 1985, „Zabawa na całego” – 1990, „Bana do Poznania” – 1994, „Ćwiartka na głowę , czyli co złego, to nie my!” – 2005, „Na szagę bez Pyrlandię” – 2015, „Jasną nutą o Powstaniu Wielopolskim” – 2018, „Brawyndy styndy” czyli śpiewomy i gromy po naszymu – 2021, Takie zawinklowe granie – 2022), kilka singli, nagrał kilkanaście teledysków, opracował kilka programów estradowych i wystąpił w kilkudziesięciu programach telewizyjnych i radiowych. We współpracy  z  Lechem Konopińskim zrealizował  projekt edukacyjny   „Od przedszkola do korbola”, popularyzujący wielkopolską tradycję i gwarę wśród najmłodszych.
Na stałe do nowotomyskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych wszedł, zainicjowany w 2005 roku przez Bogdana Górnego i ówczesnych członków Kapeli, Festiwal Folkloru Miejskiego „Pitolinie we wiklinie”, od 2017 roku, również z inicjatywy Bogdana Górnego, dedykowany pamięci współzałożyciela i członka Kapeli, niezapomnianego gawędziarza Andrzeja Bobkiewicza.  Podczas cyklicznie organizowanych  festiwali nowotomyślanie i przybywający do naszego miasta goście podziwiać mogą kunszt artystyczny kapel podwórkowych  przybywających z Polski i z zagranicy.
Nowotomyska Kapela „Zza Winkla” jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali oraz przeglądów kapel podwórkowych i folkloru miejskiego. Ma w swoim dorobku znaczące medale i odznaczenia, a wśród nich: tytuły „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego” (2004),  „Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl”  (2005), Certyfikat „Najlepsze w Polsce” (2005), odznaczenia indywidualne „Zasłużony Działacz Kultury”, przyznane poszczególnym członkom Kapeli (2005), nagrody jubileuszowe i nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2011, 2020), Nagrodę im. Stanisława Strugarka – za popularyzacją gwary poznańskiej (2013), srebrny medal LABOR OMNIA VINCIT – za krzewienie idei pracy organicznej, przyznany wszystkim członkom Kapeli i Statuetkę „Hipolita” – za kultywowanie gwary poznańskiej i promowanie Wielkopolski na terenie Polski i Europy (2015), Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2020) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2021).
O Kapeli „Zza Winkla” trudno powiedzieć, że jest wyłącznie kapelą. Muzycy prezentują rodzaj małego teatru, w którym jest miejsce na skecze, żarty, humor sytuacyjny, dialogi, dowcipy okolicznościowe, a nade wszystko jest dobra muzyka i wielkopolska gwara. Wszystko to sprawia, że zespół istnieje już tyle lat i z powodzeniem koncertuje na estradach krajowych i zagranicznych.
Przez lata przewinęła się przez nią spora grupa utalentowanych muzyków. Jej skład  obecnie tworzą: Włodzimierz Ciesielczak (jedyny członek z pierwszego składu Kapeli), Krzysztof Goździk, Karol Hołod, Józef Kowalonek, Artur Markiewicz. Gościnnie występują z nią gawędziarki Sylwia Prętka i Zofia Dragan, a w roli konferansjera Miłosz Markiewicz.

 

Oferująca innowacyjne produkty i rozwiązania związane z techniką połączeń, elektroniką i automatyką przemysłową, Firma Phoenix Contact Wielkopolska ma za sobą niemal 30 lat działalności na rynku polskim. Z niewielkiej firmy o profilu manufakturowym przekształciła się w nowoczesny zakład produkcyjno-technologiczny, stale rozwijający swoją działalność. W swoich trzech oddziałach w Polsce: w Nowym Tomyślu (zakład główny), Tarnobrzegu i Poznaniu zatrudnia ponad 3400 osób i jest jednym z największych pracodawców w naszym regionie.
Firma Phoenix Contact Wielkopolska od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Nowego Tomyśla i wspiera wydarzenia kulturalne, zwłaszcza te organizowane  przez Nowotomyski Ośrodek Kultury: Ogólnopolski Big Band Festiwal, Turnieje Wsi oraz wydarzenia organizowane przez Wiejskie Domy Kultury w Bukowcu i Borui Kościelnej.
Od samego początku swej działalności na terenie naszego miasta, jest jednym z głównych sponsorów największej nowotomyskiej imprezy plenerowej, czyli Jarmarku Chmielo – Wikliniarskiego. W ostatnich latach, oprócz wsparcia finansowego, firma zaangażowała się we współtworzenie programu Jarmarku, aranżując Strefę Dobrej Energii Phoenix Contact Wielkopolska – ekologiczny, edukacyjny namiot, w którym zagwarantowała atrakcje dla całych rodzin.
Uznanie budzi fakt, że firma Phoenix Contact Wielkopolska  jest sprzymierzeńcem  wielu akcji charytatywnych (w tym Szlachetnej Paczki) organizowanych na terenie naszego miasta, wydarzeń sportowych i działań proekologicznych.
Firma bardzo aktywnie wspierała Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, który działał w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Współuczestniczyła w zbiórce darów, żywności i sprzętu, które przekazano uchodźcom i wysłano na front. Sfinansowała ponad 120 paczek świątecznych dla dzieci z Ukrainy, a dzięki udzielonemu przez nią dofinansowaniu najmłodsi uchodźcy mogli skorzystać z zajęć kreatywnych i kulturalnych, organizowanych w Nowotomyskim Ośrodku Kultury.
Dzięki docenianiu roli kultury, nie tylko w środowisku lokalnym, rozumieniu potrzeb kulturalnych pracowników,  otwartości i przychylności Firmy, dofinansowującej  zakup biletów, pracownicy Phoenix Contact Wielkopolska często uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, a z czasem stają się także aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego.
Firma Phoenix Contact Wielkopolska to aktywny współtwórca wydarzeń kulturalnych, życzliwy i niezawodny partner,  przyjaciel nowotomyskiej kultury.