„Idzie żołnierz borem, lasem…” – 10 listopada 2022r.

Już po raz siedemnasty, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, przy współpracy z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury, zorganizowało Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…”, któremu od samego początku przyświecają takie cele, jak ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, składających się na nasz narodowy śpiewnik i poszerzanie wiedzy o narodowej historii poprzez przywoływanie w pamięci wydarzeń, które wpływały na losy naszej Ojczyzny. Siedemnasta edycja Przeglądu stała się okazją do złożenia podziękowania Marii Tyszkowskiej – inicjatorce tej niezwykle cennej, kulturalnej inicjatywy, która już na stałe wpisała nasze Towarzystwo do grona organizatorów obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście.


Prezes Ryszard Ratajczak, wraz z członkami Zarządu, adresem okolicznościowym i bukietem podziękował koleżance Marii Tyszkowskiej – członkini NTK, która inicjując przed laty coroczne Przeglądy Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej, prowadząc czternaście ich edycji i patronując kolejnym, zaangażowała do wspólnego śpiewania setki młodych ludzi, reprezentujących niemal wszystkie placówki oświatowe z terenu naszego miasta i gminy, a także niektóre z terenu powiatu. Zaspokajając potrzebę wyrażania wspólnotowych przeżyć, które czasem łatwiej wyśpiewać niż wypowiedzieć, spopularyzowała w środowisku nowotomyskich dzieci i młodzieży, kształtowany przez wieki, nasz narodowy śpiewnik, który tworzyli wielcy poeci i kompozytorzy, ale także anonimowi twórcy.

Tegoroczna, XVII edycja Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej, mająca – po dwóch pandemicznych latach przerwy, kiedy to Przeglądy odbywały się w formie koncertów wirtualnych – postać koncertu na żywo, odbyła się przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośródka Kultury. Koncert poprowadziła Cecylia Ślusarz – nauczyciel muzyki, od kilku miesięcy członkini NTK, a przed zgromadzoną licznie publicznością w różnym wieku, wystąpiło ponad dwustu młodych wykonawców, reprezentujących jedenaście placówek oświatowych i kulturalnych z terenu naszej gminy. W ich wykonaniu można było usłyszeć dwadzieścia dwie patriotyczne pieśni – od tych najstarszych poczynając, a na najbardziej współczesnych, powstałych na 100.lecie odzyskania niepodległości, kończąc.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu, pod kierunkiem pani Ilony Kwiatkowskiej, zaprezentowali utwory „Ojczyzno ma” oraz „Przybyli ułani pod okienko”. W wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu zabrzmiały dwie pieśni – „Miejcie nadzieję” z repertuaru Jacka Wójcickiego oraz popularne wśród oddziałów partyzanckich podczas II wojny światowej „Serce w plecaku”. Grupę tę, podobnie jak uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębsku Starym, przygotowała Katarzyna Jopek. Ci drudzy wykonali pieśń „11 listopada” oraz utwór „My pierwsza brygada”, natomiast młodzież ze Studia Artystycznego „Vivat”, prowadzonego również przez panią Katarzynę Jopek, przypomnieli „Czerwone maki na Monte Cassino” i „Warszawskie dzieci”. Grupa „Podróżnicy” z Przedszkola „Bajkowe Zacisze”, pod czujnym okiem pań Pauli Frąckowiak i Grażyny Piotrowskiej, przygotowała taniec do utworu „Maki, bławatki i stokrotki” oraz piosenkę pt. „Od morza aż do Tatr”. Uczniów I Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu, których przygotowała pani Kinga Kucz, można było usłyszeć w pieśni „Przybyli ułani pod okienko” oraz w piosence promującej serial „Czas honoru”. Piękną lekcję historii Polski, opowiedzianą „Pieśnią o przeszłości”, wyśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, którzy przygotowali się do występu pod kierunkiem pana Piotra Witczaka. Zaśpiewali oni także pieśń „Szara piechota”. Pani Anna Kaczmarek, wraz ze sporą grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sątopach, wybrała, wykonywany przed laty przez zespół „Czerwone Gitary”, utwór pt. „Biały krzyż” oraz piosenkę „Dziewczyna z granatem”. Najliczniejsza grupa wykonawców z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Bukowcu, przygotowana również przez panią Annę Kaczmarek, zaśpiewała, ale również zagrała na kolorowych boomwhakersach, „Czerwone maki na Monte Cassino” i żywiołową „Witaj, Zosieńko”. Dziewczęta reprezentujące Prywatne Ognisko Muzyczne w Nowym Tomyślu, do występu przygotowały panie Katarzyna Sukiennicka i Barbara Orłowska. Zuzanna Pieprzyk zaśpiewała pieśń „Co to jest niepodległość”, a Wiktoria Kaczmarek nastrojowy utwór „Rozkwitały pąki białych róż”. Finał koncertu przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nowym Tomyślu. Chórowi pod kierunkiem pani Hanny Malickiej towarzyszyła orkiestra nauczycieli. W ich wykonaniu można było usłyszeć popularną pieśń partyzancką „Rozszumiały się wierzby płaczące” i powstały w czasie powstania warszawskiego „Pałacyk Michla”.

W przygotowanie XVII edycji Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…” zaangażowało się bardzo liczne grono uczniów nowotomyskich i podnowotomyskich szkół, nauczycieli i rodziców. Cieszymy się, że nasze zaproszenie spotkało się z tak licznym odzewem, dziękujemy uczniom za zaangażowanie, za przygotowane stroje i czas poświęcony na doskonalenie repertuaru. Dziękujemy rodzicom za ich wsparcie i pomoc także w dotarciu na koncert, za obecność i oklaski. Nie byłoby też tych pięknych wykonań, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli. A wszystko dlatego, żeby polskie pieśni patriotyczne były nieustannie żywe, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie, by integrowały starszych, którzy doświadczyli zawirowań na kartach historii naszego kraju i tych młodszych, którzy mają szczęście żyć w wolnej Polsce. Pieśni patriotyczne, nie tylko pomagają rozwijać umiejętności i wrażliwość muzyczną, ale poprzez zawarte w nich treści, mogą wpływać na kształtowanie postaw i charakterów młodych ludzi. Taka duża liczba uczestników tegorocznego Przeglądu daje nadzieję, że tradycyjne pieśni będą nadal żyły w kolejnych pokoleniach Polaków. Organizacja XVII edycji Przeglądu otrzymała dofinansowanie ze środków Gminy Nowy Tomyśl w kwocie 3 tys. zł.

Zdjęcia: NOK i NTK