„Idzie żołnierz borem, lasem…” – 9 listopada 2023r.

Już po raz osiemnasty, w okresie poprzedzającym bezpośrednio Narodowe Święto Niepodległości, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, przy współpracy z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury, zorganizowało Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…”, któremu od samego początku przyświecają takie cele, jak ocalenie od zapomnienia pieśni patriotycznych, składających się na nasz narodowy śpiewnik i poszerzanie wiedzy o narodowej historii poprzez przywoływanie w pamięci wydarzeń, które wpływały na losy naszej Ojczyzny.


W 18.edycji tego – zainicjowanego przed laty przez członkinię NTK Marię Tyszkowską – wydarzenia, które już na stałe wpisało się do kalendarza obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście, wzięło udział 10 placówek oświatowych i kulturalnych z terenu naszej gminy. Przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośródka Kultury koncert poprowadziła Cecylia Ślusarz – nauczyciel muzyki, członkini NTK, a przed zgromadzoną licznie publicznością w różnym wieku, wystąpiło 220 młodych wykonawców, w których wykonaniu można było usłyszeć 20 patriotycznych pieśni – od tych najstarszych poczynając, a na najbardziej współczesnych kończąc.
Wśród młodych wykonawców znaleźli się uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie (opiekun: Ilona Kwiatkowska), Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego (opiekun: Piotr Witczak) i Szkoły Podstawowej ARKA (opiekun: Artur Markiewicz) w Nowym Tomyślu, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej (opiekun: Artur Markiewicz), Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastrzębsku Starym (opiekun: Katarzyna Weiss), Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach (opiekun: Anna Kaczmarek), Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu (opiekun: Małgorzata Lipiecka), najliczniejsza – bo 50.osobowa grupa wykonawców z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Bukowcu (opiekun: Anna Kaczmarek), Nadia Drgas i Zuzanna Pietrzyk reprezentujące Prywatne Ognisko Muzyczne w Nowym Tomyślu, przygotowane do występu przez Katarzynę Sukiennicką i na finał koncertu orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nowym Tomyślu, prowadzona przez Rafała Kubale. W ich wykonaniu wybrzmiały takie utwory jak: Rota, Marsz Polonia, Marsylianka wielkopolska, Opowiedz nam moja ojczyzno, 11 listopada, Ojczyzno ma, Żeby Polska była Polską, Taki kraj, Polska flaga, Kocham wolność, My pierwsza brygada, Przybyli ułani, Róża i bez, Bo w piechocie fajno jest, Szara piechota, Ułani, ułani, Dziewczyna z granatem, Rozkwitały pąki białych róż, Dziś idę walczyć mamo.

W przygotowanie 18. edycji Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…” zaangażowało się bardzo liczne grono uczniów nowotomyskich i podnowotomyskich szkół, nauczycieli i rodziców. Taka duża liczba uczestników tegorocznego Przeglądu daje nadzieję, że tradycyjne pieśni będą nadal żyły w kolejnych pokoleniach Polaków. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Gminy Nowy Tomyśl w kwocie 3000 zł, w podziękowaniu za udział, dla uczestników Przeglądu ufundowane zostały nagrody, które wręczył Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner wraz z Ryszardem Ratajczakiem – prezesem Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, które jak co roku, było głównym organizatorem tego patriotycznego wydarzenia.

Zdjęcia: NOK