Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej 2016

8 listopada 2016 roku w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury zebrały się szkolne zespoły, aby żołnierską, niepodległościową i patriotyczną pieśnią uczcić zbliżające się Święto Niepodległości. Na organizowany przez nas XII Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…” przybyły dzieci  ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna.

W ich wykonaniu zabrzmiały pieśni ułańskie, pieśni z czasów I i II wojny światowej, pieśni powstania warszawskiego oraz pieśni patriotyczne z czasów nam bliższych, a wśród nich „Wojenko, wojenko”, „Jak to na wojence ładnie”, „Ułani, ułani”, „Marsz, marsz Polonia”, „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Pierwsza kadrowa”, „To nic, że mróz”, „Żołnierski szlak”, „Szturmówka”, „Maszerują strzelcy”, „Witaj, Zosieńko”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Jedenasty listopada”, „Kwiaty polskie”, „Białe róże”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Celem muzycznych spotkań jest nie tylko śpiewanie i słuchanie pieśni, ale także poznawanie nowych utworów i historii z nimi związanych.

W XII Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej wzięli udział uczniowie z następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu (opiekun: Katarzyna Jopek), Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu (opiekunki: Magdalena Plura, Ilona Kwiatkowska, Hanna Klimczak), Szkoły Podstawowej w Sątopach (opiekun: Anna Kaczmarek), Szkoły Podstawowej w Jastrzębsku Starym (opiekun: Maria Zawarta), Szkoły Podstawowej w Chmielinku (opiekun: Katarzyna Kudełka), Szkoły Podstawowej w Wytomyślu (opiekun: Joanna Ciechańska), Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu (opiekun: Joanna Klimek), Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Tomyślu (opiekun: Hanna Malicka, akompaniament: Mateusz Wizjan), Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu (opiekun: Piotr Witczak) oraz Zespołu Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Bukowcu (opiekun: Anna Kaczmarek). Młodzi artyści otrzymali dyplomy i słodycze ufundowane przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne – organizatora przeglądu. Koncert zaszczycili swą obecnością: zastępca burmistrza Nowego Tomyśla – Paweł Mordal, mjr Dariusz Piekarz z Wojskowej Komendy Uzupełnień, przedstawiciele Zarządu Związku Kombatantów i b. Więźniów Politycznych z prezesem Stanisławem Rybarczykiem, kierownik Biura Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża – Emilia Jarczyńska oraz dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury – Beata Baran. Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne reprezentowali:  prezes Bogdan Górny i wiceprezes Lucyna Kończal-Gnap. Koncert prowadziła jego inicjatorka i organizatorka  Maria Tyszkowska. Po koncercie wykonawcy wraz z opiekunami, zaproszonymi gośćmi i organizatorami przeszli na plac Niepodległości, aby pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicz.