Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej – listopad 2019

Tradycyjnie przed Narodowym Świętem Niepodległości zaprosiliśmy szkoły i przedszkola z Nowego Tomyśla i naszej gminy do udziału w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…”. W tegorocznym – XIV już – Przeglądzie udział wzięło siedem placówek oświatowych. 6 listopada 2019 roku w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury od rana rozbrzmiewały pieśni żołnierskie i niepodległościowe, wykonywane przez dzieci i młodzież z naszej gminy. 
Byli wśród nich uczniowie nowotomyskich Szkół Podstawowych nr 2 i nr 3, Państwowej Szkoły Muzycznej, Szkoły Podstawowej w Wytomyślu, Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Bukowcu, Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu oraz grupa „Podróżnicy” z Przedszkola nr 3 „Bajkowe Zacisze”. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy, zarówno starszych żołnierskich pieśni – „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Morze, nasze morze”, „Idą leśni”, „Warszawskie dzieci”, jak i nowszych, wśród nich tych powstałych na 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości – „Co to jest niepodległość”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Myślimy o Polsce”, „Bo to jest nasza ojczyzna”, „Niepodległa, niepokorna”, „Dziś idę walczyć mamo” i „Hymn Wielkopolski”. „Rotę” na trąbce solo wykonał Filip Nyćkowiak. Uroczystego charakteru koncertowi dodały stosowne stroje i rekwizyty utrzymane w narodowej symbolice, przygotowane przy pomocy nauczycieli i rodziców. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz słodkie upominki ufundowane przez nasze Towarzystwo. Ostatnim akcentem muzycznego spotkania było wspólne złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na placu Niepodległości.

Do Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej przygotowali uczniów następujący nauczyciele: Julia Geneja-Czaban, Anna Kaczmarek, Hanna Klimczak, Ilona Kwiatkowska, Małgorzata Lipiecka, Hanna Malicka, Tomasz Miler, Elżbieta Podlaszewska-Cybal, Cecylia Ślusarz i Joanna Witczak. Koncert tradycyjnie poprowadziła nasza koleżanka Maria Tyszkowska – inicjatorka tych muzycznych spotkań.

Zdjęcia: archiwum NTK