Spotkanie integracyjne – 3 września 2023r.

Dwie dekady z kulturą – pod takim hasłem przebiegało tegoroczne spotkanie integracyjne członków Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Miejscem spotkania był wigwam w Przyłęku. Data integracyjnego spotkania – 3 września br. – nie była przypadkowa. Tego dnia przed 20 laty, po latach przerwy, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne reaktywowało swoją działalność. Fakt ten przypomniał prezes NTK Ryszard Ratajczak, przywołując w swym wystąpieniu najważniejsze dokonania minionego dwudziestolecia.

Wiceprezes Lucyna Kończal-Gnap, pełniąca tę funkcję od momentu reaktywacji Towarzystwa, przywołała sylwetki poprzednich prezesów NTK – Tomasza Wlekłego i nieodżałowanej pamięci Bogdana Górnego oraz zaprezentowała ostatni numer NTK-owskiego pisma „Przeglądu Nowotomyskiego”, wydawanego od tego roku w zmienionej formule rocznika o zasięgu powiatowym. Gospodarz miejsca, sołtys Przyłęku Bogdan Nawrot, również członek NTK, zapoznał uczestników spotkania z historią powstania przyłękowskiego wigwamu oraz przebiegiem prac nad zagospodarowaniem otaczającego go terenu.
Sporo emocji dostarczył naszym członkom, zorganizowany już po raz drugi, Turniej Strzelecki o Puchar Prezesa Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, który przeprowadził Wojciech Teleszyński. Najlepszym strzelcem okazała się Zofia Schroten-Czerniejewicz, której przypadł w udziale okolicznościowy puchar, a także obraz namalowany i przekazany przez kolegę Ryszarda Pozdrowicza. Na drugim miejscu uplasowała się Genowefa Hreczyńska, a na trzecim Krzysztof Ruszkiewicz. Tryumfatorzy turnieju obdarowani zostali pakietami gadżetów ufundowanych przez Burmistrza Nowego Tomyśla. Niemałą atrakcję dla uczestników spotkania przygotował członek Koła Regionalistów NTK Mirosław Kortus, który podzielił się informacjami na temat swojej pasji, jaką jest eksploracja terenu z wykrywaczem metali. Przygotował stoisko, na którym można było obejrzeć najróżniejsze przedmioty, monety, ozdobny, guziki itp. wydobyte z ziemi podczas poszukiwań. Nie zabrakło także zajęć praktycznych – każdy chętny mógł samodzielnie przejść się z wykrywaczem metali i poszukać ukrytych pod ziemią „skarbów”.
Zarząd Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego serdecznie dziękuje wszystkim członkom uczestniczącym w spotkaniu integracyjnym, Wicestaroście Nowotomyskiemu Marcinowi Bramborowi za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo w naszej imprezie, a Bankowi Spółdzielczemu w Nowym Tomyślu, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Top-Tomyśl oraz Urzędowi Miejskiemu w Nowym Tomyślu za wsparcie finansowe i rzeczowe jubileuszowej imprezy.

Zdjęcia: Wojciech Teleszyński