Z wizytą u nowotomyskich służb mundurowych – 7 czerwca 2022r.

Wtorkowe popołudnie 7 czerwca członkowie oraz sympatycy Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego (NTK) spędzili na spotkaniach z przedstawicielami nowotomyskich służb mundurowych. Wizyty te były znakomitą okazją do poznania historii i dnia dzisiejszego obu formacji, których istnienie i działalność jest nierozerwalnie związana z przeszłością i dniem dzisiejszym naszego miasta.


W budynku Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR), do niedawna Wojskowej Komendy Uzupełnień, powitał nas szef jednostki ppłk Jan Chmielewski, a Jego zastępca mjr Michał Kurowski przedstawił w formie prezentacji multimedialnej rys historyczny administracji wojskowej na ziemi nowotomyskiej. Gospodarze przygotowali również ciekawą ekspozycję prezentującą księgi pamiątkowe oraz pamiątki, które jeszcze pełniej zobrazowały wieloletnią działalność tej instytucji. Niesamowitą gratką dla nas – członków NTK, zgłębiających z pasją przeszłość naszego regionu – było zapoznanie się z wnętrzem samego budynku WCR-u, wchodzącego w skład zabytkowego zespołu willowego przy ul. 3. Stycznia. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy wnętrze tego obiektu, wybudowanego przez mistrza murarskiego Hermanna Hasenfeldera w latach 1904-1912, a znanego większości z nas wyłącznie z przedwojennych pocztówek. Wielokrotnie, wraz ze swoim bezpośrednim otoczeniem modernizowany, zatracił wprawdzie charakter wilii należącej przed drugą wojną światową do adwokata i notariusza Johannesa Arndta, ale klimat minionych lat jednak w nim pozostał.

Z tego historycznego budynku przenieśliśmy się do imponującego rozmiarami i wyposażeniem, oddanego do użytku przed dwoma laty, nowoczesnego budynku Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, gdzie naszym przewodnikiem był nadkomisarz Paweł Mączyński. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem nowoczesności i funkcjonalności wnętrz, w których swą służbę pełnią nowotomyscy policjanci. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy m. in. dyżurkę, cele przeznaczone dla zatrzymanych, salkę odpraw i najnowocześniejszą w chwili obecnej strzelnicę, na której nie tylko nowotomyscy funkcjonariusze doskonalą swe strzeleckie umiejętności.

Wtorkowy spacer po mieście zakończył się wizytą na strzelnicy Środowiskowego Klubu Strzeleckiego LOK w Nowym Tomyślu. Pod okiem kolegi Wojciecha Teleszyńskiego, odbył się tu trening strzelecki z broni pneumatycznej, w którym najlepsze wyniki osiągnęli: Jan Bąbelek, Ryszard Pozdrowicz i jego 14.letni wnuk Igor Kubiński.

Zarząd Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego składa serdeczne podziękowania instytucjom i osobom za zaangażowanie w organizację wizyt oraz serdeczne przyjęcie.