Z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – 18 października 2022r.

Kontynuując wizyty w nowotomyskich służb mundurowych, we wtorek, 18 października br. członkowie Zarządu i Koła Regionalistów odwiedzili siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W sali szkoleniowej przywitał nas st. kpt. Jakub Kłosowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

W kilku zdaniach przedstawił strukturę organizacyjną jednostki, charakterystykę obszaru chronionego, statystykę zdarzeń oraz zadania realizowane przez straż pożarną. Następnie w rolę prelegenta i przewodnika wcielił się Andrzej Łaciński, długoletni pracownik nowotomyskiej komendy. Dla przybliżenia strażackiej służby zaprezentował film promocyjny, przedstawiający zakres realizowanych przez Państwową Straż Pożarną działań. Przybliżył również – szczególnie dla nas interesujący – rys historyczny nowotomyskiej straży pożarnej, z uwzględnieniem prezentacji wszystkich jej komendantów. Zostaliśmy też zaproszeni do zwiedzenia obiektu. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, czyli miejsca decyzyjnego, w którym przyjmuje się zgłoszenia o zdarzeniach i z którego dysponuje się jednostki ochrony przeciwpożarowej do działań. Zapoznaliśmy się też z warunkami pełnienia służby przez nowotomyskich strażaków z oddziału bojowego i obejrzeliśmy sprzęt będący na wyposażeniu jednostki. Kulminacyjnym momentem naszej wizyty była możliwość obejrzenia alarmowego wyjazdu pojazdu pożarniczego przed siedzibę jednostki.

W trakcie spotkania nadarzyła się okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć, nawet wewnątrz strażackiego auta, a trwałym śladem wizyty nowotomyskich regionalistów będzie podarowana nowotomyskim strażakom fotografia z 1933 roku, przedstawiająca drużynę nowotomyskich strażaków. Zdjęcie wykonane na tyłach nowotomyskiego ratusza pochodzi ze zbiorów naszego kolegi Marcina Izydorka.

Zdjęcia: Wojciech Teleszyński