Z wizytą w Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej

Skupiona wokół naszego towarzystwa grupa regionalistów – kolekcjonerów wraz z członkami Zarządu NTK odbyła interesującą pod względem poznawczym wyprawę do Grodziska Wlkp., by zwiedzić – działającą w strukturach Centrum Kultury „Rondo” – Muzealną Izbę Tradycji Ziemi Grodziskiej. Naszym przewodnikiem był p. Andrzej Chróst – znawca grodziskiej historii, autor i współautor szeregu regionalnych publikacji, któremu serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawą i bogatą w treści opowieść. Trwała pamiątką naszej wizyty w grodziskim muzeum będzie cenny dar przekazany przez p. Henryka Stasińskiego – przedwojenne mapa powiatu grodziskiego.

Historia grodziskiego muzeum sięga 1937 roku. Wówczas to za sprawą ówczesnego burmistrza miasta dra Romana Mazurkiewicza Rada Miejska postanowiła powołać do życia Muzeum Miejskie w Grodzisku Wlkp. Na siedzibę powstałego muzeum przeznaczono dwie sale w miejskim ratuszu. W zasadzie nie zachowały się żadne informacje dotyczące zbiorów i działalności tamtejszego muzeum. Wiadomo jedynie, że zdecydowana większość eksponatów pochodziła od lokalnych darczyńców. Okres okupacji rozproszył i zniweczył powstałe dzieło. Prawdopodobnie większość ówczesnych eksponatów padła łupem hitlerowców, bądź też została wywieziona. (…)

Dopiero w 1968 roku za sprawą Edwarda Pawłowskiego, „odrodzono” Muzeum Ziemi Grodziskiej. Na siedzibę instytucji przeznaczono dwie sale w Miejskim Domu Kultury. (…) W 1991 roku funkcję kustosza objął Dariusz Matuszewski, a w maju 1992 roku izba muzealna znalazła nową siedzibę na parterze dawnego XIX. wiecznego pałacu przy ul. 27 Stycznia.
W trzech muzealnych salach znajdują się fragmenty działów archeologicznych, etnograficznych, numizmatycznych, piwowarskich oraz militarnych. Uwagę zwraca bogata kolekcja mundurów z lat 1914-1950. Jest wśród nich mundur żołnierza polskiego z armii gen. Józefa Hallera. W sposób szczególny prezentowana jest ekspozycja poświęcona dziejom miejscowego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Grodzisku Wlkp. oraz tradycji rzemieślniczej w mieście. Ponadto licznie prezentowana jest kolekcja kufli do piwa z najróżniejszych stron świata.
W jednej z muzealnych uwagę zwiedzających przyciąga – wykonana na 150. lecie Wiosny Ludów – „Panorama obrony Grodziska z 1848 roku”, malowidło ścienne o wymiarach 12 m długości i 3 m wysokości, przedstawiające obronę miasta w dniu 28 kwietnia 1848 roku podczas wydarzeń wielkopolskiej Wiosny Ludów.
Warto także wspomnieć o ekspozycji plenerowej muzeum. Znajdują się w niej unikalne obecnie eksponaty militarne oraz rolnicze. Jest wśród nich czołg pływający PT-76 i transporter morski Topaz 2AP. Ponadto znajdują się cztery najróżniejsze armaty z okresu 1944-1950.
Muzeum oprócz swojej statutowej działalności prowadzi prężną działalność wydawniczą współtworząc z Towarzystwem Miłośników Ziemi Grodziskiej , Urzędem Miasta i Gminy oraz Starostwem Powiatowym serię pt. :”Grodziskie Zeszyty Historyczne”.

Źródło: http://www.grodzisk.wlkp.pl/muzealna_izba_tradycji_ziemi_grodziskiej

Zdjęcia: Wojciech Teleszyński