Przegląd Nowotomyski

PNT II (XVII) 2023

Sięgnąwszy po drugi już rocznik „Przeglądu Nowotomyskiego”, macie Państwo możliwość odbycia kilku interesujących wypraw w lata minione i poznania interesujących osób i faktów. O. Aleksander Horowski przybliża sylwetkę XIX. wiecznego organmistrza z Opalenicy, Grażyna Matuszak – niezwykłego wizjonera i „króla cyrku” rodem z Łomnicy, Jan Bąbelek – sylwetkę misjonarza o biało-czerwonym sercu, a Tomasz Siwiński – trenera „Polonii”, człowieka o barwnej biografii. Tematykę historyczną wzbogaca tekst Anity Napierały o XIX. wiecznych epidemiach cholery w Opalenicy i okolicznych miejscowościach oraz artykuł Zdzisława Kościańskiego prezentujący stan badań nad zbąszyńskim i lwóweckim odcinkiem Powstania Wielkopolskiego. We współczesność przeniesie Państwa tekst Marzeny Matusiak dotyczący działań na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną w powiecie nowotomyskim. Warsztat regionalisty odsłonią przez Państwem Ryszard Ratajczak i Zenon Matuszewski. Ewa Flieger zaprosi do świata swojej poezji. Całość tradycyjnie zamyka kronika ubiegłorocznych wydarzeń w powiecie nowotomyskim i w poszczególnych gminach. Miłej lektury!

Czytaj dalej

PNT I (XVI) 2022

Po dłuższej przerwie prezentujemy Państwu kolejny numer „Przeglądu Nowotomyskiego” – w zmienionej formule. Jest to pierwszy numer ukazujący się w formie rocznika. Z tej racji, że sfinansowany został przez Powiat Nowotomyski, obejmuje szerszy niż dotąd, bo powiatowy, zakres tematyczny. Interesujące artykuły – w odniesieniu do przeszłości Opalenicy, Zbąszynia, Lwówka, Nowego Tomyśla i Bukowca –  znajdą w nim miłośnicy naszej regionalnej przeszłości. Tajniki warsztatu regionalisty przybliżą teksty Jana Bąbelka i Marcina Izydorka.   Z Teki … Heleny Marianny Nowakowskiej wyjrzały prace plastyczne utalentowanej młodej artystki z podnowotomyskich Chojnik. W dziale Ludzie i ich pasje zaprezentowane zostały  Twarze Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich. Pełen nostalgii tekst Zbigniewa Pakuły, wspominającego Nowy Tomyśl – Miasteczko czterech świątyń, znajdziecie Państwo w dziale Odczytane na nowo. Numer tradycyjnie zamyka Kronika wydarzeń 2022 roku, obejmująca najistotniejsze wydarzenia minionego roku w powiecie nowotomyskim i  wszystkich jego gminach. Mamy nadzieję, że na 256 stronach rocznika każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie.

Czytaj dalej

PNT/4/60/2021

W ostatnim numerze pisma z 2021 roku  uwadze Czytelników polecamy, zamieszczony w dziale „Tu i teraz”, tekst Edmunda Żurka pt. „Nowy Tomyśl i jego strefa podmiejska”. W dziale „Śladami przeszłości” znajdziecie Państwo część drugą tekstu Remigiusza Grochowiaka o komunikacji miejskiej w latach 1954-2020, artykuł Pawła Mordala dotyczący nowotomyślan w szeregach Towarzystwa Tatrzańskiego w latach 1873 – 1920 i opracowanie Jana Bąbelka poświęcone wytomyskiemu proboszczowi ks. Jakubowi Laskowskiemu, odnowicielowi Bractwa Aniołów Stróżów. Będziecie Państwo mogli przeczytać zapis interesującej rozmowy Martyny Nowosadzkiej z Andrzejem Łacińskim – emerytowanym strażakiem i kolekcjonerem modeli samochodów oraz odbyć podróż w czasie „Śladem jednego dokumentu”. Jest też, jak w każdym numerze, „Kronika wydarzeń” z ostatniego kwartału 2021 roku i relacja z  – organizowanego przez nasze Towarzystwo – Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej. Poznacie Państwo również sylwetki laureatów Filarów Kultury 2022.

Czytaj dalej

PNT/3/59/2021

W trzecim tegorocznym numerze pisma Czytelnicy znajdą rozbudowany dział „Śladami przeszłości”, a w nim artykuły historyków Zdzisława Kościańskiego i Bogumiła Wojcieszaka o zaangażowaniu Wielkopolan w sprawę polskości Górnego Śląska, Marcina Izydorka i Krzysztofa Jandego  o nowotomyskich browarach, Remigiusza Grochowiaka o komunikacji miejskiej w latach 1954-2020 oraz Jana Bąbelka o dawnych mieszkańcach – Urszuli i Mikołaju Potockich. Powrót do historii zapewni także tekst Jacka Matuli o  wojennych losach żołnierza 2. Korpusu Polskiego – Alfonsa Matuli. Maria Tyszkowska, dokumentując dzieje nowotomyskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu zamieściła wywiad z odchodzącym proboszczem ks. Tomaszem Sobolewskim oraz tekst podsumowujący 10.edycji letnich koncertów organowo-kameralnych w tej parafii. Jest też, oczywiście, kronika wydarzeń trzeciego kwartału bieżącego roku. Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej

PNT/2/58/2021

W bieżącym numerze naszego pisma zabieramy Państwa w podróż po świecie, którą z nowotomyską podróżniczką Stanisławą Waszkowiak odbyła nasza redakcyjna koleżanka Grażyna Matuszak. „Śladami przeszłości” powędrujemy z autorami dwóch interesujących poznawczo tekstów: Rafałem Kościańskim i Zdzisławem Kościańskim. Szczegóły dotyczące Gminnego Programu Ochrony nad Zabytkami poznamy dzięki tekstowi Eweliny Szofer – Pajchrowskiej i Ryszarda Ratajczaka. Oprócz tradycyjnej „Kroniki wydarzeń” od kwietnia do czerwca br., w numerze tym znajdziecie Państwo teksty laureatek Powiatowego Konkursu Literackiego „Moje pandemiczne życie”. Przyjemnej lektury!

Czytaj dalej

PNT 1/57/2021

Biorąc do ręki nr 1/2021 będziecie mieli Państwo okazję powędrować nie tylko „Śladami przeszłości” oraz prześledzić losy i dokonania byłych i obecnych mieszkańców naszego miasta i jego okolic. W 13. odcinku cyklu „Sagi nowotomyskich rodów” Damian Rożek – Pawłowski prezentuje Ludwika i Sewerynę Kużdowiczów – nowotomyskich restauratorów z ulicy Dworcowej, a Jan Bąbelek (inaugurując nowy cykl „Śladami dawnych mieszkańców”) – postać Franciszka Kamińskiego, poznańskiego piekarza i cukiernika, rodem z Kozich Lasek. O swoich muzycznych pasjach Grażynie Matuszak opowiedziała Anna Kaczmarek z Bukowca („Ludzie i ich pasje”), a swą fotograficzną pasję zaprezentował Ryszard Ratajczak („Z teki”). Sylwetki tegorocznych laureatów Filara Kultury, przyznawanego przez Zarząd NTK, przybliżyła Lucyna Kończal – Gnap. Szczególnej uwadze naszych Czytelników polecamy, opracowaną przez Barbarę Patorę, Bibliografię „Przeglądu Nowotomyskiego” za lata 2007 – 2020, dającą możliwość  łatwego docierania do artykułów, opublikowanych przez minione lata na łamach naszego pisma.

Czytaj dalej

PNT 4/56/2020

W tym numerze naszego pisma miłośnicy lokalnych „smaczków” znajdą Szymona Koniecznego „O rodzinie Koniecznych opowieść” i zapis – wspólnie z Tomaszem Siwińskim przeprowadzonej – rozmowy z Marianem Malakiem, rodem ze Lwówka, przez lata nauki związanym z Nowym Tomyślem, siatkarzem, trenerem i działaczem sportowym. Okazją do poszerzenia wiedzy o rodzie założyciela naszego miasta jest tekst Damiana Rożka Pawłowskiego o Halszce Szołdrskiej. Mamy nadzieję, że swoich odbiorców znajdą także, opublikowane w dziale „Odczytane na nowo”, materiały z sesji gwaroznawczej, która odbyła się w 1993 roku.   Niewątpliwie wielu z Państwa z zainteresowaniem prześledzi zawartość artystycznej teki Agnieszki Czeszyńskiej. A poza tym, jak co roku,relacja z kolejnego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej – tym razem online oraz jak w każdym numerze – kronika wydarzeń z minionego kwartału.

Czytaj dalej

PNT 3/55/2020

Kolejny numer naszego pisma zdominowały tematy okolicznościowe. W dziale „Śladami przeszłości” przeczytać można o „Nowotomyskich żołnierzach wojny 1939 roku”, w dziale  „Tu i teraz”  o „40-leciu Kapeli „Zza Winkla”, a w dziale „Wokół nas” o tym, że „Bolewice mają nową bibliotekę”. Bohaterem rozmowy, którą przeprowadziła tym razem Grażyna Matuszak jest Bogdan Górny – współzałożyciel i lider Kapeli Jubilatki. Prezentujemy także interesujące grafiki „Z teki…” młodego, utalentowanego opaleniczanina Kamila Siudeja. Są też relacje z nawiedzenia w naszych parafiach obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i to w ujęciu historycznym i letnich koncertów organowo-kameralnych. Jest wreszcie wspomnienie poświęcone pamięci Tomasza Tomiak – olimpijczyka rodem z Nowego Tomyśla. A na koniec tradycyjnie – skromniejsza niż zwykle „Kronika wydarzeń”. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 2/54/2020

Zapraszając naszych Czytelników do lektury kolejnego nru naszego pisma, zachęcamy przede wszystkim do zapoznania się z dwunastą już Sagą nowotomyskich rodzin i interesującym wywiadem z cyklu: Ludzie i ich pasje. Autorzy obu tekstów  odsłaniają przed nami niezwykle ciekawe fragmenty nowotomyskiej przeszłości. Damian Rożek-Pawłowski prezentuje Dwie gałęzie rodu Pieniężnych,a Tomasz Siwiński sylwetkę i rozliczne aktywności Ryszarda Karpowicza. W tym numerze znajdziecie też Państwo jubileuszowy tekst Elżbiety Kaffler o osiedlowym Klubie Seniora, artykuł Mirosława Ambroszko na temat wycinki drzew i sprawozdanie Zarządu NTK z działalności w 2019 roku. Estetycznych doznań dostarczy z pewnością dział  Z teki, w którym prezentujemy prace Nowotomyskiej Grupy Fotograficznej FoTomyśl. A na koniec – jak zwykle – Kronika wydarzeń. Przyjemnej lektury!

Czytaj dalej

PNT 1/53/2020

W nrze 1/2020 „Przeglądu Nowotomyskiego” znajdziecie Państwo interesujące teksty dra Zdzisława Kościańskiego dotyczące historii naszej nowotomyskiej ziemi. W dziale „Śladami przeszłości” publikujemy artykuł mówiący „O nowotomyskich stosunkach społecznych w dwudziestoleciu międzywojennym”, natomiast w dziale „Odczytane na nowo” artykuł pt. „W 100.rocznicę powrotu  Zbąszynia do Macierzy”. Miłośników lokalnej historii zachęcamy również do sięgnięcia po tekst Jana Bąbelka poświęcony ks. Andrzejowi Staszicowi – proboszczowi parafii w Wytomyślu oraz opracowanie Damiana Rożka – Pawłowskiego i Jakuba Łukaszewskiego dotyczące biblioteki i archiwum Łąckich w Posadowie. W cyklu „Ludzie i ich pasje” Martyna Nowosadzka prezentuje rozmowę z Krystianem Dybkiem – drużynowym 19. DH”Buki”. Jest też okazja do zapoznania się z tegorocznymi laureatami Filara Kultury, obejrzenia pięknych fotografii górskich „Z teki…” Aleksandry Funki i – oczywiście – tradycyjną „Kroniką wydarzeń”. Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej

PNT 4/52/2019

Zapraszając do lektury kolejnego numeru naszego pisma, pragniemy Państwa uwadze polecić artykuły z działu: „Śladami przeszłości” – „Prasowe echa zajść szkolnych w Bukowcu w 1904 roku” Grażyny Matuszak oraz  jedenasty już odcinek „Sagi nowotomyskich rodów” pióra Damiana Rożka – Pawłowskiego, tym razem poświęcony rodzinie Żurków. Przy okazji lektury tego numeru można będzie wrócić myślą do wydarzeń świeżo minionych: 20-lecia partnerstwa z Biesenthal i 30-lecia nowotomyskich ciężarów,  poznać bliżej pasje nowotomyślanina Adama Polańskiego i oczywiście prześledzić wydarzenia ostatniego kwartału 2019 roku.

Czytaj dalej

PNT 3/51/2019

Trzeci tegoroczny numer „Przeglądu Nowotomyskiego” jest zaproszeniem do trzech wypraw w przeszłość naszego regionu. W tę dalszą, bo  XIX.wieczną przenosi nas Jan Bąbelek w swoim tekście o historii wytomyskiej parafii. W bliższą, XX.wieczną, Zdzisław Kościański w rocznicowym artykule dotyczącym historii Policji Państwowej w okresie międzywojennym i Henryk Zandecki, dzieląc się swoimi wspomnieniami z okresu okupacji hitlerowskiej w Opalenicy. Będziecie też mieli Państwo okazję do bliższego poznania dwóch, obdarzonych artystycznymi, ale jakże odmiennymi talentami, panów. W dziale „Ludzie i ich pasje” znajdziecie Państwo zapis rozmowy Martyny Nowosadzkiej z Jakubem Skrzypczakiem – twórcą m. in. jednego z nowotomyskich murali, natomiast w dziale „Z teki…” Katarzyna Kutzmann-Solarek prezentuje postać i artystyczne dokonania twórcy m. in „Teatru S” Ireneusza Solarka. Jest też oczywiście tradycyjna „Kronika wydarzeń”, relacja ze spotkań nowotomyskich regionalistów – kolekcjonerów i wspomnienie letnich koncertów organowo – kameralnych „U Serca Jezusowego”.

Czytaj dalej

PNT 2/50/2019

W jubileuszowym numerze naszego kwartalnika proponujemy Czytelnikom  lekturę kolejnego artykułu z cyklu:”Sagi nowotomyskich rodów”, tym razem przybliżającego sylwetkę i zasługi Ignacego Szczepaniaka, zacnego obywatela i zasłużonego drogerzysty. W dziale „Śladami przeszłości” prezentujemy ostatni odcinek  Kroniki nowotomyskiej oświaty”, a w dziale: „Tu i teraz” tekst Grażyny Matuszak o obchodach 610.rocznicy powstania wsi Bukowiec. Bohaterem prezentowanym w dziale: „Ludzie i ich pasje” jest Adrian Pawelski – prezes Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii.  Warto także zapoznać się z  pracami „Z teki” Marzeny Basińskiej.

Czytaj dalej

PNT 1/49/2019

W pierwszym tegorocznym nrze „Przeglądu Nowotomyskiego” prezentujemy laureatki FILARA KULTURY 2019, przyznanego po raz pierwszy przez Zarząd NTK w kategoriach: twórca, animator i mecenas kultury. W dziale „Śladami przeszłości” znajdziecie Państwo cz. 3 „Kroniki nowotomyskiej oświaty” i przedwojenną historię nowotomyskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Poznacie także zupełnie nieznane dzieje XVII.wiecznych zakonników – bernardynów z Wytomyśla, Lwówka i Zbąszynia. Bohaterem kolejnej rozmowy z cyklu „Ludzie i ich pasje” jest tym razem Leszek Kin – prezes Graciarskiej Grupy LOK. Swoją artystyczną pasję, w dziale „Z teki…”, odsłaniają natomiast Anna Zaradna i Szymon Pigla. Przeczytacie Państwo również, jak nowotomyska Spółdzielnia Mieszkaniowa świętowała swoje 60.lecie, a dzięki „Kronice wydarzeń” prześledzicie to, co od stycznia do marca wydarzyło się w naszym mieście i gminie. Miłej lektury !

Czytaj dalej

PNT 4/48/2018

W kolejnym nrze „Przeglądu Nowotomyskiego” znajdziecie Państwo obszerne, ilustrowane zdjęciami  „Nowotomyskie kalendarium Roku Jubileuszowego 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100.rocznicy wybuchu Powstania  Wielkopolskiego” oraz część 2 „Kroniki nowotomyskiej oświaty”.  Wiedzę o przeszłości naszego miasta i okolicznych miejscowości pomoże zgłębić tekst Tomasza Siwińskiego poświęcony „Koronie” Bukowiec, klubowi z 95.letnią historią oraz 9 – już – odcinek „Sagi nowotomyskich rodzin”, w którym Damian Rożek – Pawłowski prezentuje dzieje rodziny Starostów. W dziale „Ludzie i ich pasje” znajdziecie Państwo zapis rozmowy z Robertem Krysmannem – założycielem i prezesem Chmielowej Grupy Motocyklowej.

Zapraszamy do lektury !

Czytaj dalej

PNT 3/47/2018

Kierując do naszych Czytelników zaproszenie do lektury kolejnego nru naszego pisma, pragniemy zwrócić Państwa uwagę artykuły zawarte w dziale „Śladami przeszłości”, a wśród nich na cz. 1 „Kroniki oświaty nowotomyskiej”, obejmującą okres od powstania naszego miasta do roku 1918. W tym samym dziale znajdziecie Państwo kolejną część „Sagi nowotomyskich rodzin” oraz interesujący tekst o związku Fryderyka Chopina z… Wytomyślem.  Mamy nadzieję, że z zainteresowaniem przeczytacie także Państwo pozostałe teksty, w tym artykuł Grażyny Matuszak o nowotomyskich sposobach upamiętniania zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 100.rocznicę jego wybuchu oraz interesujący wywiad Magdaleny Rożek z Marianem Kwaśnym ze Zbąszynia.

Czytaj dalej

PNT 2/46/2018

W 46 nrze naszego pisma proponujemy Czytelnikom powrót do wyjątkowego wydarzenia sprzed 80.lat, kiedy to nieprzebrane rzesze mieszkańców ówczesnego powiatu nowotomyskiego wzięły udział w uroczystości przekazania armii broni zakupionej w ramach zbiórki na Fundusz Obrony Narodowej. Prezentujemy tekst dra Bartosza Kruszyńskiego o tym wydarzeniu mówiący, ale także relację Adriana Pawelskiego – prezesa Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii, z zorganizowanego – dla uczczenia tej rocznicy – pikniku historycznego.

Czytaj dalej

PNT 1/45/2018

 

Do rąk Czytelników trafia kolejny numer naszego kwartalnika społeczno-kulturalnego, a w nim: interesująca opowieść o kolejnym z nowotomyskich rodów, ciekawostki z historii nie istniejącej już formalnie wsi Lipka Mała oraz sylwetka nowotomyślanina „z pasją”.  Można w nim także prześledzić 5.letnią historię nowotomyskich konkursów modelarskich i kronikę wydarzeń z I kwartału. W rocznicę śmierci mistrza nowotomyskich regionalistów Zygmunta Dudy, prezentujemy wydane z tej okazji wydawnictwo książkowe. Życzymy miłej i poznawczo wartościowej lektury!

Czytaj dalej

PNT 4/44/2017

 

Zapraszamy do lektury kolejnego nru „Przeglądu Nowotomyskiego”. Znajdziecie w nim Państwo interesującą historię rodzinną, historię wytomyskiego cmentarza i interesujący wywiad z p. Andrzejem Wojtkowiakiem – ikoną nowotomyskiego sportu. Jest także tekst  przywołujący historię nowotomyskiej Dwójki, powstały w związku z jej świeżo minionym 70.leciem, a także przypomnienie związków ks. kardynała Zenona  Grocholewskiego z nowotomyską ziemią – na marginesie jesiennej wizyty Jego Eminencji we Lwówku.  W dziale „Z teki” prezentujemy wiklinowe „dzieła sztuki” Rafała Górczyńskiego.

Czytaj dalej

PNT 3/43/2017

Dostępny jest już kolejny nr „Przeglądu Nowotomyskiego”, a w nim interesujące historie nowotomyskich rodzin oraz teksty okolicznościowe związane z jubileuszami Klubu Osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej i zespołu folklorystycznego „Przyprostyńskie Wesele”. Jest także tekst podsumowujący 18.letnią działalność nowotomyskiego Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego.  Wspominamy w nim również naszą nieodżałowanej pamięci koleżankę redakcyjną Sylwię Kupiec i niezapomnianego członka Kapeli „Zza Winkla” Andrzeja Bobkiewicza. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 2/42/2017

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Przeglądu Nowotomyskiego, który nabywać można w bibliotece publicznej i nowotomyskich kioskach. Znajdziecie w nim Państwo wyjątkowo bogaty tym razem dział „Śladami przeszłości”, a w nim m. in. ostatni odcinek cyklu dotyczącego małej architektury sakralnej oraz kolejny odcinek Sagi nowotomyskich rodów.  Będziecie mogli nie tylko powspominać dawne tradycje weselne, ale i … zapoznać się z działalnością zbąszyńskiej Filharmonii Folkloru Polskiego oraz lwóweckimi tradycjami fotograficznymi. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 1/41/2017

Od dziś w bibliotece publicznej i nowotomyskich kioskach będą mogli Państwo zakupić kolejny numer Przeglądu Nowotomyskiego. Zawiera on przede wszystkim wspomnienia z dawnego Nowego Tomyśla, dotyczące jego byłych oraz obecnych mieszkańców i przeszłości materialnej m. in. w postaci przydrożnych kapliczek i krzyży. Oczywiście kwartalnik relacjonuje także współczesność naszego miasta. Polecamy!

Czytaj dalej

PNT 4/40/2016 (PDF)

Polecamy Państwu lekturę nowego numeru naszego kwartalnika, w którym tym razem znajdziecie Państwo m.in kolejną część cyklu o krzyżach, figurach i kapliczkach nowotomyskiej ziemi, opowieść o 19 Drużynie Harcerskiej BUKI im. Aleksandra Kamińskiego i wspomnienie sportowego klubu Ajax Róża

Czytaj dalej

PNT 3/39/2016 (PDF)

Zapraszamy Państwa serdecznie do lektury nowego numeru naszego kwartalnika. Tym razem zawiera on m.in. pierwszą, bogato i kolorowo (!) ilustrowaną, część opracowania o krzyżach, figurach i kapliczkach ziemi nowotomyskiej, dzieje poznańskiego kronikarza Tadeusza Świtały, niezwykłe rysunki Ewy Rugały w dziale „Z teki…” oraz – przeprowadzoną przez Martynę Nowosadzką – rozmowę z Edwardem Kupcem, nowotomyskim artystą tworzącym we wszelkich technikach. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 2/38/2016 (PDF)

Oddajemy do Państwa rąk wyjątkowy numer Przeglądu Nowotomyskiego, poświęcony początkom historii naszego miasta, czyli m.in Feliksowi Szołdrskiemu i jego rodzinie, pocztówkom ze zbiorów Marcina Izydorka, przedstawiającym dawny Nowy Tomyśl, a przede wszystkim obchodom 230. lecia naszego miasta.

Czytaj dalej

PNT 1/37/2016 (PDF)

Zapraszamy serdecznie do lektury nowego kwartalnika, w którym znajdziecie Państwo m.in. sylwetki nowotomyślan z przeszłości – mistrza obuwniczego Jana Malińskiego, ks. radcy Bolesława Filipowskiego i współczesnych: trenera LKS „Budowlani – Całus” – Marcina Lampe, fotografa Przemysława Kaczmarka, a ponadto teksty dotyczące działalności NTK i ostatnich nowotomyskich wydarzeń – mniejszych i większych.

Czytaj dalej

PNT 4/36/2015 (PDF)

Oddajemy do Państwa rąk kolejny numer Przeglądu Nowotomyskiego. Znajdziecie w nim Państwo szereg tekstów jubileuszowych – mówiących m.in. o 40.leciu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu i 90.leciu Lwóweckiej Orkiestry Dętej oraz wspomnieniowych – m.in rozmowa z p. Marią Kornowską pełniącą przez szereg lat ważne funkcje samorządowe w powiecie i gminie Nowy Tomyśl. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 3/35/2015 (PDF)

Zapraszamy do lektury nowego numeru naszego pisma, poświęconego tym razem m. in. zagadnieniom kulturalnym  związanym z III Światowym Festiwalem Wikliny i Plecionkarstwa, koncertami organowymi „U Serca Jezusowego”, oraz  twórczością akwarelisty Zdzisława Połącarza i rysownika Adama Rybarczyka

Czytaj dalej

PNT 2/34/2015 (PDF)

Zapraszamy do lektury nowego numeru naszego kwartalnika, w którym znajdziecie Państwo teksty m.in. na temat dawnej nowotomyskiej drukarni, Domu Dziennego Pobytu dla seniorów, dwuletniej działalności aNTeny oraz rozmowę z Aleksandrą Walczak pt: ” Śpiewam odkąd pamiętam”…

Czytaj dalej

PNT 1/33/2015 (PDF)

Polecamy Państwu lekturę kolejnego numeru Przeglądu Nowotomyskiego, w którym znajdziecie m.in. informacje na temat jubileuszu 70.lecia nowotomyskiego liceum i wspomnienia związane z przeszłością szkoły, a także materiały dotyczące przedwojennego życia sportowego w Nowym Tomyślu i współczesnej przyrody miasta.

Czytaj dalej

PNT 4/32/2014 (PDF)

Oddajemy do Państwa rąk ostatni numer PNT z roku 2014, który właśnie się ukazał. W numerze znajdziecie Państwo m.in. zapis wspomnień o miejscach i ludziach ważnych dla ziemi nowotomyskiej, w tekstach: Damiana Rożka-Pawłowskiego o piekarniczej rodzinie Kuczów, Lucyny Kończal -Gnap o nowotomyskim Parku Kultury, Sylwii Kupiec o drze Kazimierzu Hołodze i Ryszardzie Koziele. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 3 /31/2014 (PDF)

W trzecim tegorocznym numerze Przeglądu znajdą Państwo m.in. teksty przybliżające zabytkowe obiekty kultury materialnej miasta i okolic – nowotomyską wieżę ciśnień i Zespół Parkowo – Pałacowy Wąsowo z jego szatą roślinną, 95.letnią historię pobytu Sióstr Służebniczek w Nowym Tomyślu i 600.lecie Lwówka, oraz opowieści o ludziach działających w przeszłości – Karolu Hoffmanie i dziś – Jolancie Szade. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 2/30/2014 (PDF)

Zapraszamy do lektury nowego Przeglądu Nowotomyskiego, będącego 30. numerem naszego kwartalnika od początku jego wydawania! Znajdą w nim Państwo teksty dotyczące jubileuszów nowotomyskich imprez i stowarzyszeń, opowieści o dawnych i dzisiejszych mieszkańcach miasta oraz ciekawostki przyrodnicze i architektoniczne podnowotomyskich wsi.

Czytaj dalej

PNT 1/29/2014 (PDF)

Rozpoczynając 8 rok działalności wydawniczej oddajemy do Państwa rąk pierwszy tegoroczny numer kwartalnika, jak zawsze zachęcając Państwa do lektury tekstów poświęconych naszej Małej Ojczyźnie i mieszkających tutaj ludziach – w przeszłości i dziś.

Czytaj dalej

PNT 4/28/2013 (PDF)

Polecamy Państwa uwadze ostatni tegoroczny numer Przeglądu Nowotomyskiego, a w nim niezwykle ciekawy tekst Małgorzaty Rutkiewicz – Hanczewskiej „Nowotomyskie zabytki powiatu nowotomyskiego”, który stanowi streszczenie pracy habilitacyjnej jego autorki.

Czytaj dalej

PNT 3/27/2013 (PDF)

Zapraszamy do lektury nowego numeru PNT, w którym znajdziecie Państwo m. in. garść wspomnień o nowotomyskim rzemiośle, powroźnikach z ul. Długiej, lwóweckim młynie parowym, a także relacje z letnich koncertów „U Serca Jezusowego” oraz  warsztatach badawczych nad architekturą olęderską w Sękowie

Czytaj dalej

PNT 2/26/2013 (PDF)

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z tekstami dotyczącymi m.in. przeszłości naszego miasta i regionu – „Obowiązek kresowego bastionu… Uroczystość przekazania broni w Nowym Tomyślu 10 lipca 1938 r.Bogumiła Wojcieszaka, „Warto zatrzymać się na chwilę i wspomnieć… Kiosk Stefana Wolnego” Damiana Rożka – Pawłowskiego czy „Nowotomyślanin spod Monte Cassino” Szymona Koniecznego.

Czytaj dalej

PNT 1/25/2013 (PDF)

W kolejnym numerze kwartalnika znajdą Państwo teksty na temat Nowego Tomyśla w czasie okupacji, Nowotomyskiej Galerii Internetowej, nowotomyskim ruchu filatelistycznym, sporcie, przyrodzie i fotografii. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 4/24/2012 (PDF)

Tym razem na kartach PNT zachęcamy do spotkania  z wyjątkowymi nowotomyślanami – Stanisławem Smolskim, Andrzejem Bobkiewiczem i Emilią Reich oraz do zgłębienia tematyki cmentarzy ewangelickich i dziejów klubu sportowego Borusja.

Czytaj dalej

PNT 3/23/2012 (PDF)

Polecamy Państwa uwadze artykuły o tematyce historycznej i związane z przeszłością regionu: „Nowotomyski szlak turystyczno – historyczny” Ryszarda Ratajczaka i Przemysława Mierzejewskiego, „Badania nad poolęderską architekturą Grubska” Piotra Szwieca oraz „… losy Janiny i Czesława Kwaśniaków” Sylwii Kupiec

Czytaj dalej

PNT 2/22/2012 (PDF)

W nowym numerze Przeglądu Nowotomyskiego znajdziecie Państwo, tradycyjnie, przekrój tematów – historia, duchowość, przyroda, przygoda, sport i sztuka. A wszystko w kontekście naszej Małej Ojczyzny. Warto zajrzeć!

Czytaj dalej

PNT 1/21/2012 (PDF)

Oddając do Państwa rąk kolejny numer Przeglądu Nowotomyskiego w nowej szacie graficznej, mamy nadzieję, że przejrzysty układ rozdziałów i prosta, nowocześniejsza czcionka ułatwią Państwu – współczesnym Czytelnikom zapoznanie się z treściami artykułów w naszym kwartalniku. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 4/20/2011 (PDF)

O harcerskich tradycjach nowotomyskich, kolejnym przeglądzie piosenki żołnierskiej, działalności  Mieczysława Janasa na rzecz zachowania pamiątek przeszłości regionu, o Andrzeja Funki wędrówkach górskich i  współbudowaniu samorządu nowotomyskiego przeczytacie państwo w bieżącym numerze naszego kwartalnika.

Czytaj dalej

PNT 3/19/2011 (PDF)

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze wspomnieniami Marii Fabian – nowotomyślanki urodzonej na statku u wybrzeży Afryki w okolicach miejscowości Morogoro, którymi podzieliła się w rozmowie z Sylwią Kupiec.

Czytaj dalej

PNT 2/18/2011 (PDF)

Szczególnej uwadze Państwa polecamy teksty dotyczące naszego regionu w przeszłości  i dziś: Zbigniewa Chodyły „Pochodzenie, nazwiska, wyznanie i narodowość mieszkańców osad olęderskich założonych w latach 1700 – ok. 1783 na obszarze dzisiejszego powiatu nowotomyskiego”, Lucyny Kończal – Gnap „Cudze chwalicie, swego nie znacie…. 2.edycja „Akademii nad Szarką” zakończona” oraz Grażyny Matuszak „Historia w drzwiach ukryta”

Czytaj dalej

PNT 1/17/2011 (PDF)

W bieżącym numerze przeczytacie Państwo m.in. na temat historii pracowni modelarskiej w NOK-u, patrona szkoły – dra Kazimierza Hołogi  i wystawy starych fotografii z Bukowca.

Czytaj dalej

PNT 4/16/2010 (PDF)

Szczególnie polecamy Państwu artykuły: „… my po prostu lubimy rozmawiać. November Tango- nowotomyskie CB radio” Lucyny Kończal – Gnap i Izabeli Putz oraz „Cztery Chryzantemy z Nowego Tomyśla” Teresy Tomsi.

Czytaj dalej

PNT 3/15/2010 (PDF)

Polecamy Państwu lekturę nowego numeru Przeglądu Nowotomyskiego z wikliną jako motywem przewodnim. Prócz wikliny tradycyjnie – historia regionu, życie kulturalne i społeczne w mieście w ostatnich trzech miesiącach i nie tylko…

Czytaj dalej

PNT 2/14/2010 (PDF)

W bieżącym numerze znajdziecie Państwo teksty na temat nowotomyskiej Rady Miejskiej w przeszłości  i dziś oraz wiele informacji na temat działalności miejskich instytucji, organizacji i życia społecznego w mieście, którego dokładny zapis stanowi kronika wydarzeń umieszczona na końcu numeru. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 1/13/2010 (PDF)

W pierwszym tegorocznym numerze Przeglądu Nowotomyskiego znajdą Państwo dwa tematy przewodnie – wspomnienia o nowotomyskiej „Solidarności” i jej działaczach oraz z dziejów nowotomyskiego sportu czyli 21 lat działalności LKS „Budowlani”.

Czytaj dalej

PNT 4/12/2009 (PDF)

W ostatnim tegorocznym numerze kwartalnika odnajdą Państwo teksty dotyczące historii i przyrody naszego regionu i okolic, informacje na temat działalności Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz kronikę wydarzeń z ostatniego kwartału roku 2009. Zachęcamy do lektury!

Czytaj dalej

PNT 3/11/2009 (PDF)

W bieżącym numerze odnajdą Państwo m.in. teksty nawiązujące do walorów turystycznych naszego powiatu: o walorach krajobrazowych Nowego Tomyśla i jego okolic – wsi Przyłęk i Glińskich Gór, miejscowej przyrodzie – tym razem nowotomyskich bocianach (na okładce) oraz na temat Forum Publicystów Krajoznawczych „Walory krajoznawcze a promocja gospodarcza”.

Czytaj dalej

PNT 2/10/2009 (PDF)

W drugim tegorocznym numerze PNT przeczytacie Państwo m. in. na temat nowotomyskich wrogów komunizmu, historii kina „Nowości”, seniorów hufca ZHP Nowy Tomyśl, zbąszyńskiej szkoły muzycznej, zyskującego coraz większą popularność aktora – Mateusza Kościukiewicza i samego Przeglądu  Nowotomyskiego – po dwóch latach istnienia.

Czytaj dalej

PNT 1/9/2009 (PDF)

Szczególnej uwadze Państwa polecamy zagadnienia związane z wielokulturową przeszłością naszego miasta i regionu poruszane w tekstach: „Po kole pamięci… rozmowa ze Zbigniewem Pakułą o wielokulturowej przeszłości Wielkopolski, żydowskości i antysemityzmie” Sylwii Kupiec, „O naszej [nie]pamięci” i „Żydzi Lwóweccy” dra Bogumiła Wojcieszaka oraz „Żydzi w Nowym Tomyślu w okresie międzywojennym” dra Zdzisława Kościańskiego, a także artykuły z działu „Tu i teraz” poświęcone rozwojowi przemysłu i innowacyjności w naszym mieście.

Czytaj dalej

PNT 4/8/2008 (PDF)

W ostatnim tegorocznym numerze kwartalnika znajdziecie Państwo interesujące teksty zarówno na temat historii, turystyki i kultury lokalnej  – muzyki, teatru, literatury i sztuk plastycznych. Miłej lektury!

Czytaj dalej

PNT 3/7/2008 (PDF)

Tym razem szczególnie zachęcamy Państwa do lektury tekstów opublikowanych w cyklu ODCZYTANE NA NOWO, nawiązujących do dziejów „Solidarności” i społecznego protestu w powiecie nowotomyskim po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r.

Czytaj dalej

PNT 2/6/2008 (PDF)

Szczególnie polecamy Państwu teksty: „Pamięć o tych, którzy tu żyli przed nami” Przemysława Mierzejewskiego, „Nowotomyscy Olimpijczycy” Tomasza Siwińskiego oraz „Posterunek klimatologiczny w Paproci k. Nowego Tomyśla w latach 1881 – 2008” Edmunda Żurka

Czytaj dalej

PNT 1/5/2008 (PDF)

W pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika przeczytacie Państwo m.in. o nowotomyskich Kawalerach Orderu Uśmiechu, Amatorskiej Grupie Teatralnej działającej przy NOK-u, Zbąszyńskiej Wystawie Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego i morskich przygodach Kapitana Żeglugi Wielkiej – Grzegorza Bordycha

Czytaj dalej

PNT 4/2007 (PDF)

Szczególnej uwadze Państwa polecamy artykuły znanych dokumentalistów naszego regionu – dra Zdzisława Kościańskiego i dra Bogumiła Wojcieszaka, na temat historycznych losów nowotomyślan.

Czytaj dalej

PNT 3/2007 (PDF)

W III numerze PNT znajdziecie Państwo m.in. teksty opowiadające o nietuzinkowych ludziach, mieszkających w Nowym  Tomyślu w przeszłości i dziś: Janie Jakubie Flatau, Ks. Michale Kosickim, Zofii Nitsche, Jerzym Tomysie, Krzysztofie Kromie czy Marianie Czajce.

Czytaj dalej

PNT 2/2007 (PDF)

Wszystkim miłośnikom twórczości nowotomyskiej „Kapeli zza Winkla” oraz gwary poznańskiej polecamy artykuł: „I tak już gada i śpiewa 25 lat… ” –  Z teki… Andrzeja Bobkiewicza

Czytaj dalej

PNT 1/2007 (PDF)

Pierwszy numer nowego kwartalnika społeczno – kulturalnego wypełniły teksty o tematyce regionalnej. Szczególnej uwadze Państwa polecamy rozmowę Sylwii Kupiec z jedynym żyjącym obecnie nowotomyślaninem, który przeżył obóz w Oświęcimiu – Michałem Preislerem

Czytaj dalej

Kwartalnik Nowotomyski 1-2/2006 (PDF)

Oddając do Państwa rąk ostatni numer Kwartalnika Nowotomyskiego polecamy lekturę kolejnego tekstu Stefana Wojtkiewicza prezentującego sylwetki patronów nowotomyskich ulic, opowieść o niezwykłym (wbrew tytułowi tekstu) przyjacielu Ukrainy i jej konsulu honorowym – Łukaszu Horowskim oraz relacje z artystycznego plecenia wikliny.

Czytaj dalej

Kwartalnik Nowotomyski 3-4/5-6/2005 (PDF)

W kolejnym – podwójnym numerze Kwartalnika znajdą Państwo m.in. szereg informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych, sportowych, osiągnięciach gospodarczych naszej gminy, opowieść o założycielu Nowego Tomyśla, Feliksie Szołdrskim, który stał się patronem naszego gimnazjum, informacje o kolejnym „produkcie regionalnym” – chmielu oraz o nagrodach i wyróżnieniach za działalność kulturalną dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

Czytaj dalej

Kwartalnik Nowotomyski 2/03/2005 (PDF)

W drugim tegorocznym numerze Kwartalnika Nowotomyskiego znajdą Państwo m.in. relacje więźniów niemieckich obozów, drugą część relacji z początku II wojny światowej w Nowym Tomyślu, informacje o akcjach promujących miasto za pomocą nowotomyskiego „projektu regionalnego” czyli wikliny oraz rozmowę z Mateuszem Kościukiewiczem, uzdolnionym maturzystą, marzącym o karierze aktorskiej. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

Kwartalnik Nowotomyski 1/03/2005 (PDF)

W kolejnym numerze Kwartalnika Nowotomyskiego znajdą państwo relacje z działalności nowotomyskich organizacji i stowarzyszeń, prezentacje sylwetek ciekawych nowotomyślan i zaprzyjaźnionych z miastem artystów oraz informacje o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w Nowym Tomyślu i okolicach.

Czytaj dalej

Kwartalnik Nowotomyski 2/01/2004 (PDF)

Treść drugiego numeru Kwartalnika Nowotomyskiego podzielona została na działy tematyczne, tworząc przejrzystą i uporządkowaną całość. Obszerny dział „Tam biliśmy” pokazuje obecność nowotomyślan poza granicami naszego miasteczka, czy to z powodów rekreacyjnych, czy sukcesów odniesionych nawet poza Polską. Warto przeczytać.

Czytaj dalej

Kwartalnik Nowotomyski 1/01/2004 (PDF)

Zanim otrzymali Państwo do rąk pierwszy numer Przeglądu Nowotomyskiego, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, przy współpracy z redaktorem Witoldem Machurą, zainicjowało wydawanie poprzednika PNT – Kwartalnika Nowotomyskiego. Po latach przerwy od ukazania się ostatnich Wiadomości Nowotomyskich – podjął on rolę periodyku przybliżającego Czytelnikom sprawy regionu, specyfikę kultury i gospodarki miasta oraz jej przeszłość i bieżące problemy. Wydano 6 numerów kwartalnika – w tym jeden podwójny.

Czytaj dalej