Zygmunt Duda
Opalenicki regionalista, człowiek instytucja, kulturoznawca, pedagog. Autor blisko 30 książek i wieluset artykułów o tematyce regionalnej. Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny
Opalenicki regionalista, człowiek instytucja, kulturoznawca, pedagog. Autor blisko 30 książek i wieluset artykułów o tematyce regionalnej. Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny
Polonistka i bibliotekarz, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczycielka z wieloletnim stażem, obecnie dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.
Bibliotekarz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Lwówku. Absolwent historii na UAM w Poznaniu. Regionalista. Prezes nowotomyskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.
Zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu. Publikowała w prasie codziennej i periodykach: Kronika Wielkopolski i Przegląd Wielkopolski. Zainteresowania: literatura, fotografia
Kulturoznawca, specjalista ds. edukacji regionalnej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Członek Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Zainteresowania: socjologia kultury, współczesne zjawiska społeczno-kulturowe, media tradycyjne i elektroniczne, najnowsza historia Polski, muzyka, film, rękodzieło.
Absolwentka Studium Technik Teatralno-Filmowych w Łodzi. Regionalistka; współtwórczyni Nowotomyskiej Galerii Internetowej; współorganizatorka wystaw regionalnych z cyklu Spotkania z naszą przeszłością.
Romanistka, specjalista ds. animacji kultury w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Zainteresowania: psychologia społeczna, realia społeczno-polityczne, kultura Białorusi i Ukrainy, a także
Absolwent turystyki i rekreacji na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracownik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, prowadzący Gminny Ośrodek Informacji. Zainteresowania: film, historia, twórczość Stephena Kinga, ludowa sztuka sakralna.
Politolog, dziennikarz, bibliotekarz. Na co dzień pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Od 2013 roku jest stałym współpracownikiem „Przeglądu Nowotomyskiego”, w którym publikuje cykl artykułów poświęconych mieszkańcom Nowego Tomyśla i okolic. Prowadzi autorski blog prezentujący nowotomyską przeszłość poprzednilokatorzy.blogspot.com.
Pedagog z wykształcenia. Od urodzenia mieszkający w Nowym Tomyślu, pracujący tam, gdzie aktualnie jest dla niego praca. Hobbystycznie zajmuje się dziennikarstwem sportowym, stara się skrupulatnie dokumentować
Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierownik Pracowni Projektowania Struktur Krajobrazu Regionalnego w Katedrze Architektury i Urbanistyki
Dziennikarka podejmująca tematykę społeczną dotyczącą lokalnego środowiska. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Podyplomowych Studiów Dziennikarskich na UAM.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, emerytowana nauczycielka przedmiotów ogólnomuzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu; w latach 1963 – 1988 jej dyrektor, a od 1996 do 2002 r. wicedyrektor. Członek Zarządu Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Absolwent UAM w Poznaniu. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Autor ponad 400 publikacji, naukowo zajmujący się głównie
Doktor nauk biologicznych, asystent w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. Zainteresowania: porosty, ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, krajoznawstwo, sztuka ludowa, haftowanie.
Geograf, ekolog, regionalista. Długoletni nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego I kadencji (1998 – 2002).
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. Leśnik, pracownik Nadleśnictwa Bolewice. Zainteresowania: ekologia, literatura, film.
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista z zakresu marketingu politycznego.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku edukacji artystycznej oraz malarstwa. Nauczycielka plastyki i przedmiotów artystycznych
Mieszkaniec Wytomyśla. Z wykształcenia technik rolnik, społecznik, wieloletni członek OSP w Wytomyślu; z zamiłowania regionalista i pasjonat lokalnej historii.
Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury – uprzednio wieloletni kierownik Działu Imprez, instruktor tańca i konferansjer.
Doktor nauk humanistycznych. St. wizytator w Wielkopolskim Kuratorium Oświaty. Inicjator Pomnika Katyńskiego w Wolsztynie i Kwatery Wojennej w Obrze.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i w Zespole Szkół Zawodowych
Pracownik Urzędu Miejskiego w Opalenicy. Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Podyplomowego Studium Dziennikarstwa na tej uczelni.
Doktor nauk chemicznych, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczyciel chemii w gimnazjum i liceum.
Historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, autor ponad 125 publikacji naukowych (wśród nich 7. w językach francuskim, niemieckim i angielskim),
Pracownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Publikuje w miesięczniku Przegląd Powiatu Nowotomyskiego.
Absolwent Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dziennikarz Głosu Wielkopolskiego.
Absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie,
Absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przez kilka lat pracująca w szkolnictwie. Przez wiele lat zatrudniona w służbie zdrowia jako masażystka.
Polonistka, nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Współautorka szkolnych publikacji dotyczących Patrona szkoły.
Polonistka, nauczyciel z wieloletnim stażem w placówkach oświatowych Nowego Tomyśla. Zainteresowania: literatura piękna, historia, edukacja regionalna.
Inżynier, projektant układów automatyki, tłumacz języka francuskiego i niemieckiego. Autor, tłumacz i redaktor publikacji krajoznawczych i przewodników turystycznych
Mieszkaniec Wąsowa, ślusarz, rencista. Prowadzi małe gospodarstwo rolne, hoduje pszczoły. Interesuje się historią lokalną i przyrodą. Jest inicjatorem upamiętniania grobów wojennych
Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowy Zakładu Historii Gospodarczej Instytutu Historii UAM w Poznaniu. Autor wielu prac
Antropolog i kulturoznawca; adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pełni funkcję dziekana Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu. Opiekunka Szkolnego Koła Dziennikarskiego Echo Kopernika.
Absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, st. bibliotekarz, zatrudniona w wytomyskiej Filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.
Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Bukowcu oraz nauczycielka muzyki w szkołach podstawowych
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Wokalista zespołu Dog in the Fog. Zainteresowania: muzyka.
Pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Taklamakan w Opalenicy, z wieloletnim stażem. W latach 1983 – 2005 sekretarz redakcji Ech Opalenickich, adiustator i korektor.
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu,
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; mgr filologii rosyjskiej. Pracownik Biura Promocji i Rozwoju oraz Zarządzania Funduszami
Nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu; absolwent Wydziału Historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, o specjalności historia wojskowości.
Doktor nauk humanistycznych, autor blisko 400 publikacji. Przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.
Bibliotekarz z wieloletnim stażem, kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zbąszyniu. Animatorka wielu wydarzeń kulturalno – edukacyjnych w placówce bibliotecznej
Nowotomyślanin urodzeniem i sercem, obecnie mieszkaniec Berlina. Z wykształcenia nauczyciel geografii. Autor cennych poznawczo publikacji poświęconych dziejom powiatu nowotomyskiego,
Doktor nauk biologicznych. Pracownik Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek towarzystw przyrodniczych i rad parków krajobrazowych.
Dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Kultury, poetka, współtwórczyni i aktorka Teatru S, a obecnie Grupy S – zbąszyńskiej sceny plastycznej. Zajmuje się sztukami plastycznymi i poezją,
Asystentka w Zakładzie Architektury Wnętrz i Rzeźby Katedry Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego; absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych
Prezes Stowarzyszenia Aktywna wieś w Zębowie. Radna Rady Miejskiej we Lwówku. Działaczka społeczna. Wraz z mężem Maciejem prowadzi gospodarstwo rolne.
Polonistka; nauczycielka w Zespole Szkół w Miedzichowie
Absolwentka politologii na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Inspektor w Urzędzie Miejskim w Nowym Tomyślu. Zainteresowania: literatura, podróże, kulinaria.
Wiceburmistrz Opalenicy. Mgr inżynier ogrodnictwa. Członek założyciel (1993), a następnie wiceprezes i prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.
Absolwent nowotomyskiego gimnazjum, a następnie Państwowego Liceum Pedagogicznego. W 1948 r. zatrudniony w Szkole Podstawowej w Wytomyślu. Założył Tajną Organizację Wyzwoleńczą
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, inżynier budownictwa i informatyk. Od 1995 r. mieszkaniec Nowego Tomyśla. Zainteresowania: historia regionalna, nieekstremalna turystyka rowerowa.
Projektant, architekt wnętrz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, asystent w Pracowni Projektowania Struktur Krajobrazu Regionalnego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek: filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w ogólnopolskich konkursach poetyckich;
Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania krajoznawca i regionalista. Zawodowo przez wiele lat związany z samorządami Ostroroga, Szamotuł i powiatu szamotulskiego. Od 2015 roku Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla. Dziennikarz, współzałożyciel i redaktor prasy lokalnej Ziemi Szamotulskiej.
Projektant wzornictwa przemysłowego. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mieszkaniec Niegolewa, zatrudniony w firmie Scanbech.
Sekretarz Gminy Zbąszyń; wcześniej kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Wykształcenie ekonomiczne i teologiczne.
Inżynier chemik; kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu. Pasjonuje się przyrodę, lubi piesze i rowerowe wędrówki, interesuje się literaturą piękną.
Absolwentka Politechniki Poznańskiej. Pracownik Zbąszyńskiego Centrum Kultury i Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła. Sekretarz Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego Przestrzeń.
Mistrz plecionkarski; związany z wikliną rodzinnie w trzecim pokoleniu. Współtwórca wiklinowego oblicza Nowego Tomyśla oraz Olandii. Zaprojektował m. in. stoisko Urzędu Marszałkowskiego
Emerytowany nauczyciel matematyki i informatyki z wieloletnim stażem w placówkach oświatowych Nowego Tomyśla, także na stanowiskach kierowniczych. Działacz społeczny.
Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Opalenicy. Zainteresowania: kino, literatura, muzyka, psychologia.
Doktor habilitowany, językoznawca. Prowadzi badania z zakresu onomastyki w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznaniu. Przewodnicząca Komisji Onomastycznej
Absolwent ASP w Poznaniu, a także leśnik, miłośnik przyrody. Zainteresowania: architektura krajobrazu, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnego piękna przyrody .
Doktor habilitowany, profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się głównie dziejami nowożytnymi i najnowszą historią Niemiec, Polski i Wielkopolski. Zbąszynianin z pochodzenia.
Trener – konsultant w dziedzinie psychologii biznesu, zajmujący się szkoleniami i konsultingiem dla firm oraz coachingiem managerów. Szef marketingu LKS Budowlani. Zainteresowania: ciężary, historia Polski i Warszawy.
Dziennikarz, autor artykułów i książek o tajemnicach II wojny światowej na Dolnym Śląsku (m. in. Tajemnice zamku Czocha, Tajemnice Gór Izerskich) oraz relacjach polsko-niemieckich w jej następstwie. Mieszka w Lubaniu na Dolnym Śląsku.
Nauczyciel informatyki i wicedyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, absolwent pedagogiki na UAM w Poznaniu i studiów podyplomowych z informatyki.
Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy.
Z zawodu technik rolnik, absolwent Technikum Rolniczego w Starym Tomyślu. Z zamiłowania muzyk – w latach 1973-74 instruktor muzyczny w Domu Kultury w Nowym Tomyślu,
Doktor nauk farmaceutycznych, zatrudniona w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku historia oraz podyplomowych studiów na AWF w Poznaniu na kierunku trenerskim. Instruktor Pracowni Modelarstwa
Pedagog szkolny w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu. Z wykształcenia pedagog o specjalizacji opiekuńczo-wychowawczej i seksuolog o specjalizacji: poradnictwo.
Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, mgr inżynier zarządzania i marketingu o specjalności: zarządzanie finansami. Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice. Absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Pasjonuje się przyrodą, sportami zimowymi i wodnymi.
Dr inż. nauk rolniczych z zakresu kształtowania środowiska o specjalności ekologia krajobrazu i ochrona różnorodności biologicznej,
Mieszkanka Niemiec, której rodzina wywodzi się z Sątop, gdzie mieszkała już od poł. XVIII w. Miłośniczka historii i genealogii ziemi nowotomyskiej.
Absolwentka Studium Nauczycielskiego w Sulechowie, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu, radna Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu w kadencji 2010 -2014.
Poetka, eseistka, animatorka kultury; autorka książek poetyckich: Wieczna rzeka – Der ewige Fluss (1996), Przed pamięcią (2000), Skażona biel (2004), Wątpiąc, idę (2005) oraz prozy dokumentalizowanej Dom utracony, dom ocalony (2009). Publikowała
Absolwent kierunku: zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Zielonogórskim. B. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Lwówku. Obecnie prywatny przedsiębiorca.
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polonistka w opalenickim liceum, współrealizująca projekt klasy akademickiej.
Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor pracy magisterskiej NSZZ „Solidarność” w województwie poznańskim w latach 1980 – 1981,
Wieloletni pracownik Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, prowadzący sprawy Rady Miejskiej i jej organów.
Inżynier budownictwa kubaturowego, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Dyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Nauczyciel chemii. Działacz społeczno-kulturalny m. in. Prosinfoniki.
Doktor historii w swoich badaniach naukowych skupiający się na historii najnowszej.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Lwówku. Absolwent studium teatralnego, instruktor prowadzący grupy teatralne.
Emerytowana nauczycielka nauczania początkowego. Obecnie podróżniczka i fotografik. Uczestniczka wielu wypraw trekkingowych. Pasjonatka fotografii podróżniczej
Absolwentka filologii polskiej na UAM w Poznaniu, nauczyciel dyplomowany języka polskiego w Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Nauczyciel matematyki w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu. Prezes Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Dyrektor Gimnazjum Niepublicznego w Chraplewie. Członek Komendy Hufca ZHP w Nowym Tomyślu i sekretarz Rady Przyjaciół Harcerstwa.
Historyk z wieloletnim stażem nauczycielskim. Harcmistrz, członek Komendy Hufca ZHP i przewodniczący Rady Przyjaciół Harcerstwa i Harcerskiego Kręgu Seniora Bratnich Rąk w Nowym Tomyślu.